Nevakson Enjektabl Steril Apirojen İ.M.

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Seftriakson sodyum’dur. Nevakson Enjektabl Steril Apirojen İ.M., vücuttaki bakterilerle savaşarak , bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir. Menenjit, alt solunum yolu enfeksiyonu,  kemik ve eklem enfeksiyonları, karın içinde meydana gelen enfeksiyonlar, deri ve yumuşak doku enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, bel soğukluğu, septisemi tedavisi  ve ameliyat sonrası oluşabilecek  enfeksiyonları önleme ile ilgilidir.

Nevakson Enjektabl Steril Apirojen İ.M. Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki bakterilerle savaşarak , bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir.
 3. Bu ilaç soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmemektedir.
 4. İlaç, hastalık belirtileri kaybolduktan sonra en az iki gün kullanılır.
 5. Bu ilacın kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen  doktorunuza başvurunuz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 6. Eğer karaciğer hastalığı , böbrek hastalığı veya diyaliz tedavisi görüyor olmak, mide veya kolit-kalın bağırsak iltihabı, yetersiz beslenme, safra kesesi problemleriniz var ise  bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir.
 7. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetseniz bile ilacınızı doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız. Çünkü enfeksiyon tamamiyle tedavi edilmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 8. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

Nevakson Enjektabl Steril Apirojen İ.M.’ nin kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç  kas içine veya toplar damara enjekte edilerek ya da toplar damara infüzyon yoluyla uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kanlı sulu ishal, titreme, halsizlik,  yüksek ateş, vücutta isilik, kabartı, enjeksiyonun uygulandığı bölgede ağrı, tahriş gibi yan etkilerde tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Seftriakson sodyum

İlaç Marka İsmi:  İesef Enjektabl Flakon İ.V.

Bir Yorum Yazın