Nerisona C Krem

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Diflukortolon valerat, Klorkinaldol’dur. Nerisona C Krem, vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltan ve mantar ve bakterilerin cilt üzerinde çoğalmalarını engelleyen bir kremdir.  Ayrıca kaşıntı önleyici, iyileştirici ve kan damarlarını büzücü etkisi de vardır. Saç, deri ve tırnaklarda görülen mantar enfeksiyonu (tinea),  iltihaplı deri enfeksiyonlarında görülen mantar ve bakterilere karşı koruyucu olarak, el ayasında ve ayak tabanında görülen bakteri kökenli içi irin dolu kabarcıklarla belirgin bölgesel cilt enfeksiyonu (bakterid), bakteri ve mantar kökenli egzama, varisler ile ilgili egzama; metal para veya disk şeklindeki iltihaplı yaralarla karakterize deri iltihabı (diskoid egzama); deride yağ bezlerinin yoğun olduğu yerlerde görülen iltihaplı ve kaşıntılı bir cilt hastalığı(unna hastalığı);  sarımsı-kahve veya kahverengi lekelerden oluşan bir tür mantar hastalığı (pitriyazis versikolor); derinin kıvrımlı yerlerinde, tırnaklarda ve seyrek olarak da iç organlarda görülen mantar hastalıkları(kutanöz kandidiyazis); kırmızı-kahverengi lekelerle belirgin koltuk altlarında, uylukların iç taraflarında ortaya çıkan bulaşıcı deri hastalığı (eritrazma) tedavisinde kullanılır.

 

Nerisona C Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltan bir kremdir.  Ayrıca kaşıntı önleyici, iyileştirici ve kan damarlarını büzücü etkisi de vardır.
 3. İlacı yüz, göz kenarlarına ya da vücudun kıvrımlı yerleri veya ince cilt bölgelerine uygulamayınız.  İlacı yüzünüze uygulamanız halinde gözünüze temastan kaçınınız.
 4. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak şekilde kapatmayınız ya da bandajlamayınız. Eğer bir çocuğun bebek bezi bölgesi tedavi ediliyorsa sıkı ve dar bezler kullanmayınız. Tedavi edilen bölgeyi sarmak, cildin emdiği ilaç miktarını artırabilir.
 5. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymemelisiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Genellikle ayaklarınızı kuru tutunuz.
 6. İlacı gözlerinize ve ağzınıza temastan kaçınınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 7. İlacı kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 8. İlacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizde iyileşme görülmez ya da daha kötüleşirse doktorunuzla görüşünüz.
 9. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 10. Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı çocuklarda kullanmayınız. Çocuklar bu ilacın yan etkilerine karşı daha hassastırlar.
 11. Eğer herhangi bir ilaca karşı alerjiniz veya herhangi bir tür cilt enfeksiyonunuz varsa bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz.
 12. Eğer virüs kaynaklı herhangi bir türde cilt enfeksiyonu (uçuk, su çiçeği, çiçek hastalığı gibi); ağız çevresinde kırmızı kabarcıklarla belirgin iltihabi bir deri hastalığı, gül hastalığı veya aşı sonrası görülen deri reaksiyonlarınız varsa bu ilacı kullanmayınız.
 13. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız. Emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Nerisona C Krem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. İlacı ince bir tabaka halinde ilgili bölgeye yayıp hafif hareketlerle sürünüz. Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız veya bandajlamayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uygulanan bölgede kaşıntı, kızarıklık, yanma ve kabartı seyrek görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Diflukortolon valerat, Klorkinaldol
İlaç Marka İsmi:   Nerisona C Krem

Nerisona C Krem İlaç Prospektüsü


Nerisona-C-Krem-İlaç-Prospektüsü

Yorum(4)

 1. 30 Mart 2016
 2. 12 Nisan 2016
 3. 12 Nisan 2016
 4. 13 Ocak 2018

Bir Yorum Yazın