Neotigason 25 mg Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Asitretin’dir. Neotigason 25 mg Kapsül, yetişkinlerde ağır sedef hastalığı tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç genellikle sedef hastalığı tedavisinde denenipte  tedaviden cevap alınamadığı durumlarda kullanılır. Ağır sedef hastalığı ve balıkpulu hastalığı (ciltte balık derisi gibi pullu görünüm ile belirgin sert, kuru ve kabuklaşma şeklindeki cilt hastalığı) tedavisinde kullanılır.

Neotigason 25 mg Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Genellikle sedef hastalığı tedavisinde denenip de  tedaviden cevap alınamadığı durumlarda kullanılır. Ağır sedef hastalığı ve balıkpulu hastalığı (ciltte balık derisi gibi pullu görünüm ile belirgin sert, kuru ve kabuklaşma şeklindeki cilt hastalığı) tedavisinde kullanılır.
 3. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için düzenli bir şekilde kullanınız. Sonucunu hemen görmesenizde ilacın kullanımını durdurmayınız. İlacı doktorunuzun size belirttiği süre boyunca kullanınız.
 4. Tedavi süresince A vitamini almayınız. Çünkü bu ilaç A vitamininin bir türüdür.
 5. Karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da yüksek kolesterol rahatsızlığınız, diyabet (şeker hastalığı), depresyon, obezite veya fazla miktarda alkol kullanıyorsanız bu kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. Eğer ağır karaciğer yetmezliği veya ağır böbrek yetmezliği, A vitamini ve A vitamini içeren besin takviyesi almak, metotreksat kullanımı, herhangi bir tetrasiklin grubu antibiyotik ilaç kullanıyor almak veya retinoid grubu ilaç kullanıyor olmak ya da  kan lipit değerinin kronik olarak yüksek seviyede olması durumlarından herhangi biri veya birkaçı varsa bu ilacı kullanmayınız.
 7. Eğer bağırsaklarda  glukoz, galaktoz emilim yetmezliğiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 8. İlacın vücuttan tamamen temizlenmesi 3 yıl veya daha fazla sürebilir.
 9. Tedavi bitiminden sonra ki 2 ay süresince alkol almayınız. Tükettiğiniz tüm yiyecek ve içeceklerin alkol içerip içermediği hususunda dikkatli olmalısınız.
 10. Tedavi süresince güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınınız. Çünkü bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına  karşı hassas hale getirebilir. Cildinizde güneş yanıkları ve lekeler oluşabilir.
 11. Tedaviniz süresince veya tedavi bitiminden sonraki 3 yıl boyunca kan vermeyiniz. Çünkü verdiğiniz kan hamile bir bayanda kullanılabilir ve bebekte doğum kusurlarına sebep olabilir.
 12. İlacın kullanımı bebekte doğum kusurlarına yol açtığından, hamilelik döneminde ya da 3 yıl içerisinde hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. İlacın kullanımını bıraktıktan sonra ki 3 yıl içerisinde gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. 3 yıl boyunca hamile kalmadığınızdan emin olabilmek için belirli aralıklarla hamilelik testi yaptırınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Rahminiz alındı ise veya tamamen menapoza girdiyseniz gebelik testi yaptırmanıza gerek bulunmamaktadır.

Neotigason 25 mg Kapsül’ün kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu günün ana yemeğiyle birlikte veya süt ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Nefes darlığı, terleme, omuza ve kollara yayılan göğüs ağrısı veya ağırlık hissi, görme bozukluğu, bulanık görme, şiddetli baş ağrısı veya göz arkalarında ağrı, mide bulantısı kusma, eklem, kas ve kemik ağrıları, hepatit ve sarılık gibi  durumlarından herhangi biri ya da bir kaçı görüldüğünde ilacın alımını durdurup, tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Asitretin

İlaç Marka İsmi:  Neotigason 25 mg Kapsül

Bir Yorum Yazın