Neotab Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Famotidin’dir. Neotab Film Tablet, asidin mideye salınmasını uyaran, histamin adlı kimyasalı bloke etmek suretiyle  midede üretilen asit miktarını azaltarak çalışır. Aşırı mide asidinin meydana getirdiği gastroözofajeal reflü ( mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesi.) hastalığı,  mide asidinin yemek borusuna zarar vermesinden dolayı oluşan yemek borusu iltihaplanması ve mide ülseri ile Zollinger-Ellison sendromu gibi midenin aşırı asit ürettiği durumların tedavisinde  kullanılan bir ilaçtır.

Neotab Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Aşırı mide asidinin meydana getirdiği gastroözofajeal reflü ( mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesi.) hastalığı, mide asidinin yemek borusuna zarar vermesinden dolayı oluşan yemek borusu iltihaplanması ve mide ülseri ile Zollinger-Ellison sendromu gibi midenin aşırı asit ürettiği durumların tedavisinde  kullanılan bir ilaçtır.
 3. Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, mide kanseri, astım , KOAH ya da solunum sistemi ile ilgili başka rahatsızlıklarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir.  Doz ayarlamalarına ihtiyaç duyulabilir.
 4. İlacınızı doktorunuzun tavsiye ettiği sürece kullanınız. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir.
 5. Tedavi sırasında mide ekşimesi ve göğüste ağrılı yanma hissi sıklıkla kalp krizinin erken belirtileriyle karıştırılır. Eğer göğüs ağrısı ya da ağırlık çökmesi hissi, baş dönmesi, kol ve/veya omuza yayılan ağrı, terleme, bulantı, kusma, genel olarak hasta hissetme gibi belirtilere sahipseniz  tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurun.
 6. İlacı doktor tavsiyesi olmadan  küçük çocuklara vermeyiniz.
 7. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol midenizin zarar görme riskini daha da arttıracaktır.
 8. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, makine ve araba kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivasyonlarda dikkatli olunuz.
 9. İlacın kullanımının 6. haftasından sonra bir iyileşme görülmez ise doktorunuzla görüşünüz.
 10. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Neotab Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp atımlarında hızlılık ya da çarpıntı, halüsinasyon ve sarılık  durumlarından herhangi biri veya bir kaçı görülürse ilacın kullanımını durdurup, derhal tıbbi yardım için doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:   Famotidin

İlaç Marka İsmi: Neotab Film Tablet

Bir Yorum Yazın