NEO-PENOTRAN Vajinal Ovül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Metronidazol, Mikonazol nitrat’tır. NEO_PENOTRAN Vajinal Ovül, vajinal bölgede mantar, bakteri ve protozalara karşı etkili bir ilaçtır. Etkisini bölgesel olarak vajina içerisinde gösterir. Vajinal mantar enfeksiyonu, vajina iltihabı ve Trikomonas cinsi parazitlerin neden olduğu bir enfeksiyon çeşidi olan Trikomoniyaz (vajinada kaşıntı, yanma ve kirli sarı-yeşil köpüklü akıntı belirtileriyle kendini gösteren bir enfeksiyon türü) tedavisinde kullanılır.

NEO-PENOTRAN Vajinal Ovül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vajinal mantar enfeksiyonu ve vajina iltihabı belirtilerinin (vajina içerisinde yanma, kızarıklık, kaşıntı, şişme, anormal akıntı gibi)  tedavisinde kullanılır.
 3. Tedavi süresince cinsel ilişkiden kaçınınız. Enfeksiyonu partnerinize bulaştırmamak için kondom kullanmanız yeterli olmayabilir. Çünkü bu ilaç kondomun (prezervatif) etkinliğini azaltabilir. Ancak bu etki geçicidir, sadece tedavi süresince meydana gelir.
 4. Eğer ciddi karaciğer fonksiyon bozukluğu, gebeliğin ilk 3 ayında bulunmak, porfiri, veya sara(epilepsi) rahatsızlıklarından biri yada bir kaçına sahipseniz doktorunuza söylemelisiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 5. Trikomonas kaynaklı vajina iltihaplanması halinde eşinizinde sizinle birlikte tedavi olması gerekmektedir.
 6. Bakireler bu ilacı kullanmamalıdırlar.
 7. Tedavi süresince ve tedavi bittikten sonra 2 gün alkol almaktan kaçınınız.
 8. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

NEO-PENOTRAN Vajinal Ovül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı sırtüstü yatar pozisyonda paketin içindeki parmaklık yardımı ile vajinanızın iyice derinine yerleştiriniz. Ve yaklaşık yarım saat ayağa kalkmayınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Vajinada yanma, kaşıntı, akıntı,  tahriş; deri döküntüleri ve karın ağrısı gibi hafif yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Metronidazol, Mikonazol nitrat

İlaç Marka İsmi:  NEO-PENOTRAN Vajinal Ovül

NEO-PENOTRAN Vajinal Ovül kullanma talimatı


NEO-PENOTRAN Vajinal Ovül İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın