Nasacort AQ Nazal Sprey

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Triamsinolon Asetonid’dir. Nasacort AQ Nazal Sprey, vücutta kızarıklık, şişlik ve iltihaba sebep olan maddelerin salınımını engelleyen bir ilaçtır. Bu ilaç, 2 yaş üzeri çocuklar ve yetişkinlerdeki mevsimlere bağlı alerjik nezle (saman nezlesi) ve yıl boyu devam eden alerjik nezle tedavisinde kullanılır.

Nasacort AQ Nazal Sprey Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bu ilaç, 2 yaş üzeri çocuklar ve yetişkinlerdeki mevsimlere bağlı alerjik nezle (saman nezlesi) ve yıl boyu devam eden alerjik nezle tedavisinde kullanılır.
 3. Son zamanlarda burun ile ilgili herhangi bir kaza veya ameliyat geçirmiş olmak, burun içinde yaralar veya ülser, verem (tüberküloz) veya herhangi bir enfeksiyon varsa ya da gözlerde uçuk virüsü veya göz tansiyonu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz.
 4. Bu ilacı kullanmaya başladıktan 1 hafta içerisinde iyileşme belirtileri görülür. Bir hafta sonra belirtilerinizde  iyileşme olmazsa doktorunuzu bilgilendiriniz.
 5. Bu ilaç vücutta enfeksiyonlarla savaşan kan hücrelerinin azalmasına sebep olabilir. Hasta ve enfeksiyonlu kişilerle temastan kaçınınız.
 6. Bu ilacın uzun süre kullanımından sonra aniden bırakmak yoksunluk semptonları yaratabilir. İlacı kullanmayı bırakmadan önce yavaş yavaş  bırakınız.
 7. Bu ilacın çocuklarda kullanımı çocukların gelişimini etkileyebilir. Eğer bu ilacı kullanırken, çocuğunuzda büyüme geriliği gözlemlerseniz, doktorunuzla görüşünüz.
 8. İlacın gözünüze kaçmasından sakınınız. Eğer kazara gözünüze teması halinde bol su ile yıkayınız.
 9. İlacı uyguladıktan sonraki 15 dakika içerisinde hapşırmamaya  ve sümkürmemeye özen gösteriniz.
 10. Bu ilacın kullanımı sırasında burun kanaması veya burunda iyileşmeyen yaralar gibi bir durum görüldüğünde acil yardım için derhal doktorunuza bildiriniz
 11. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için, ilacınızı düzenli bir şekilde kullanınız.
 12. İlacı 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 13. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Nasacort AQ Nazal Sprey’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her kullanımdan önce ilaç şişesini iyice çalkalayınız.  Kullanmadan önce burnunuzu temizleyiniz. Parmağınızla burun deliklerinden birini kapatınız. Başınızıı dik tutup pompanın ucunu diğer burun deliğinize sokup tam nefes alırken ilacı önerilen miktarda  püskürtünüz. Ardından aynı işlemi diğer burun deliğiniz için tekrarlayınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Burun kanaması, burunda veya boğazda mantar enfeksiyonu, burunda iyileşmeyen yaralar, katarakt, göz tansiyonu gibi bir durum görüldüğünde  derhal doktorunuza başvurunuz.

 

 

İlaç Etken Maddesi: Triamsinolon Asetonid
İlaç Marka İsmi:  Nasacort AQ Nazal Sprey

Bir Yorum Yazın