Naprosyn 500 mg Supozituvar (Fitil)

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Naproksen’dir. Naprosyn 500 mg Supozituvar (Fitil), vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici , ateş düşürücü ve iltihap giderici bir ilaçtır. Ayrıca ateş düşürücü özelliği de vardır. Akut kas iskelet (kemik) sistemi ağrıları, Osteoartrit (kireçlenme) ağrıları, diş çekimi sonrası  görülen ağrı ve iltihabi durumlar,  migren ağrıları, siyatik sinir ağrısı, bel ağrısı, kas ağrısı;  spor kazalarında oluşan burkulma ve gerilme ile ilgili ağrı ve iltihabi durumlar; ortopedik ve cerrahi ameliyatlarda görülen ağrılar;  adet sancılarının yol açtığı ağrılar; akut gut (damla hastalığı) hastalığında görülen şiddetli ağrı ve iltihabi durumlar; ankilozan iltihabı; burs iltihabı;  tendon iltihabı; genellikle el ve parmak eklemlerinde görülen eklem iltihaplanması ( romatoid artrit) ve ağrılarında; iltihap giderici, ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılır.

Naprosyn 500 mg Supozituvar (Fitil) Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici , ateş düşürücü ve iltihap giderici bir ilaçtır.
 3. Eğer geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseri, mide ve bağırsaklarda kanama ve ciddi kalp yetmezliği durumlarından herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanmayınız.
 4. Eğer daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ve felç , kanama ve pıhtılaşma bozukluğu,geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, burunda  polip varlığı, karaciğer  rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı , sigara kullanımı gibi durumlarda doktorunuzu bilgilendirmeden bu ilacı kullanmayınız..
 5. Kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir.Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. İlacın kullanımı sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşın problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.
 7. Kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 8. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası kesinlikle kullanmayınız.
 9. Yaşlı yetişkinlerin mide ve bağırsaklarla ilgili yan etkilere maruz kalma riski daha fazladır.
 10. 16 yaşından küçük çocuklarda kullanılması önerilmemektedir. Sadece eklem iltihabı olan 5 yaşından büyük çocuklarda 10 mg/kg/gün dozda 12 saat ara ile kullanılabilir.
 11. İlacın sakinleştirici etkisinden dolayı, araç ve makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 12. Hamilelik döneminde çok gerekmedikçe kullanılmamalıdır. Emzirme döneminde, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Naprosyn 500 mg Supozituvar (Fitil)’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Dışkılamadan sonra ilacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. İlacınızı baş ve işaret parmağıyla tutarak makata uygulayınız. Ufak bir miktar pamuk koyarak kapatınız ve bir süre sırt üstü yatınız. Fitili uyguladıktan sonra bir müddet büyük tuvaletinizi yapmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kansızlık, baş dönmesi, sersemlik, yorgunluk, ışığa hassasiyet, sanrı, nefes almada güçlük, çarpıntı, görmede bulanıklık, böbrek rahatsızlıkları, ödem, susuzluk hissi, midede ülser, mide yanması ve ekşimesi, kusma, ishal veya kabızlık, deride döküntü, kaşıntı, lekelenme ve çabuk morarma yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Naproksen
İlaç Marka İsmi: Naprosyn 500 mg Supozituvar (Fitil)

Bir Yorum Yazın