N-FESS 4 mg Pediatrik Oral Granül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Montelukast sodyum’dur. N-FESS 4 mg  Pediatrik Oral Granül, polen gibi alerjen maddelerin vücuda girmesiyle salgılanan kimyasalları engelleyen bir ilaçtır. Salgılanan kimyasallar engellenmedikleri takdirde akciğerlerde şişlik ve astımla sonuçlanacak durumlara sebep olur. 12 ay ve 5 yaş aracı çocuklarda hafif ve orta şiddetteki  inatçı astımın önlenmesinde, sürekli tedavisinde ve diğer tedavilere yanıt  alınamaması halinde  ilave tedavi olarak; 2 ila 5 yaş arası çocuklarda mevsimsel alerjik rinit (saman nezlesi) tedavisinde; 6 aylık ve üzeri bebeklerde ve daha büyük hastalarda yıl boyu devam eden alerjik rinit belirtilerinin (burun akıntısı, tıkanması ve kaşınması, hapşırık gibi) giderilmesinde kullanılır.

N-FESS 4 mg  Pediatrik Oral Granül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Eğer çocuğunuzun astımı varsa veya astımı asetilsalisilik asit (aspirin) alınca kötüleşiyorsa, asetilsalisilik asit içeren ilaçları kullanmaktan kaçınınız.
 3. Başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. Başlamış olan astım krizi için aldığınız kurtarıcı inhale  ilacı her zaman çocuğunuzun yanınızda bulundurunuz.
 4. 6 aydan küçük bebeklerde kullanmayınız.
 5. Fenobarbital, fenitoin (epilepsi tedavisinde kullanılır) veya rifampisin (tüberküloz tedavisinde kullanılır)
  kullanıyorsanız; bu ilacı almadan önce doktorunuza danışınız.
 6. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

N-FESS 4 mg  Pediatrik Oral Granül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Paketi kullanacağınız zaman açınız. Doğrudan ağız içine uygulanabileceği gibi çocuklara, hazır mama veya anne sütü içinde çözündürülerek ya da 1 kaşık elma püresi, havuç püresi gibi yumuşak gıdalardan biriyle karıştırılarak verilebilir. Ancak hazırlandıktan sonraki 15 dakika içinde tüketilmelidir. Hergün aynı saatte günde 1 kez alınmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, mide ağrısı, mide yanması, mide ve bağırsak şikayetleri, grip ve üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri, deride döküntü ve kaşıntı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Montelukast sodyum
İlaç Marka İsmi: N-FESS 4 mg  Pediatrik Oral Granül

N-FESS 4 mg  Pediatrik Oral Granül Kullanma Talimatı


n-fess-4-mg-pediatrik-oral-granul-kullanma-talimati

Bir Yorum Yazın