MUSCOFLEX DUO 75/8 mg Değiştirilmiş Salımlı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Diklofenak Sodyum, Tiyokolşikosid’dır. MUSCOFLEX DUO 75/8 mg Değiştirilmiş Salımlı  Tablet, kasların aşırı seviyede gerilmesinden sorumlu olan beyin ve omurilik kaynaklı  kas gerginliğini azaltan ve ortadan kaldıran kas gevşetici, ağrı kesici ve iltihap önleyici bir ilaçtır. Ağrı, iltihap ve kas gerginliği ile belirgin kas-iskelet sistemi hastalıkları;  eklem kireçlenmesi (osteartrit); eklem dışı romatizma ve  omurganın (vertebral kolon) ağrılı hastalık belirtilerinin tedavisinde ve kazaların ve spor yaralanmalarının neden olduğu kas ve eklemlerde oluşan burkulma, incinme ve ezilme  dolayısıyla oluşan ağrı tedavisinde kullanılır.

MUSCOFLEX DUO 75/8 mg Değiştirilmiş Salımlı  Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kasların aşırı seviyede gerilmesinden sorumlu olan beyin ve omurilik kaynaklı  kas gerginliğini azaltan ve ortadan kaldıran kas gevşetici, ağrı kesici ve iltihap önleyici bir ilaçtır.
 3. İlacın 7 günden fazla kullanılması önerilmemektedir.
 4. Uzun süreli kullanılmamalıdır. Yan etkilerine maruz kalmamak için ağrının kontrol altında tutulabildiği en düşük doz kullanılmalıdır. Bu ilaç kısa süreli kullanım içindir.
 5. Kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. Kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 6. Tedaviniz sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşın problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurmalısınız.
 7. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası ağrılarında kullanmayınız.
 8. Kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 9. Kullanımı, sindirim sisteminde tahrişe yol açabilir. Tedaviniz süresince mide koruyucu ilaç kullanınız.
 10. Eğer ağır karaciğer veya böbrek yetmezliği, geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseri, mide ve bağırsaklarda kanama ya da  iltihap veya ağrı kesici ilaçlara (örneğin ibuprofen,  Asetilsalisilik asit/Aspirin gibi) alerji; ağır kalp yetmezliği; kas veya kasların görev yapamaması durumlarından herhangi birine sahipseniz; bu ilacı kullanmayınız.
 11. Yaşlı hastalarda mide ve bağırsaklarda kanama riski daha yüksek olduğundan, dikkatli kullanılmalıdır.
 12. Diğer kas gevşeticiler ile birlikte bu ilacı kullanmayınız.  Sürekli kullandığınız kas gevşetici ilacınız var ise bunu doktorunuza bildirmelisiniz.
 13. Eğer daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ve felç , kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, burunda  polip varlığı, karaciğer  rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı  varsa; kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz.
 14. İlacı kullanımınız sırasında ishal gelişirse , hemen doktorunuza durumu bildiriniz. İlaç dozunuzun azaltılması gerekmektedir.
 15. 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması sakıncalıdır.
 16. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 17. Baş dönmesi, göz kararması, sersemlik gibi yan etkilerinden dolayı, araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 18. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

MUSCOFLEX DUO 75/8 mg Değiştirilmiş Salımlı  Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte yemeklerden sonra alınız.
 3. Günde en fazla 2 tablet alınabilir.
 4. İlacın sindirim sisteminize zarar verme riskini önlemek için tedaviniz süresince mide koruyucu bir ilaç kullanınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ishal, hazımsızlık, gaz, sersemlik hissi, uyuklama hali, baş dönmesi, iştahsızlık ve deri döküntüsü yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Diklofenak Sodyum, Tiyokolşikosid
İlaç Marka İsmi: MUSCOFLEX DUO 75/8 mg Değiştirilmiş Salımlı  Tablet

MUSCOFLEX DUO 75/8 mg Değiştirilmiş Salımlı  Tablet İlaç Prospektüsü


MUSCOFLEX-DUO-Değiştirilmiş-Salımlı-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın