MUPIGEN Pomad

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Mupirosin’dir. MUPIGEN Pomad, cilt üzerindeki bakterilerin gelişmesini önleyen antibiyotik  bir  ilaçtır. Hasar veya zedelenme sonucu oluşan yırtıklar, dikiş atılmış yaralar, çatlaklar ya da aşınma gibi lezyonlar ile abse, çıban, sakal bölgesinde görülen kıl kökü iltihabı (sikozis barbae) enfeksiyonu ve  kızartılı deride  sarımsı kabuk ve içi irin dolu kabarcıklarla belirgin, bulaşıcı cilt hastalığının (impetigo) topikal tedavisinde kullanılır.

MUPIGEN Pomad Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. MUPIGEN, hasar veya zedelenme sonucu oluşan küçük yırtıklar, dikiş atılmış yaralar, çatlaklar ya da aşınma gibi lezyonlar ile çıban, kıl kökü iltihabı ve impetigonun (kızartılı deride  sarımsı kabuk ve içi irin dolu kabarcıklarla belirgin, bulaşıcı cilt hastalığı) topikal tedavisinde kullanılır.
 3. MUPIGEN‘i kullanırken  döküntü, bölgesel ağrı ya da şişme gibi bir  alerjik reaksiyon gelişirse, ilacı   kullanmayı kesiniz ve doktorunuza başvurunuz.
 4. Gözlerinize temas ettirmeyiniz.
 5. Bebek emziriyorsanız ve MUPIGEN‘i meme başı çatlağı için kullanıyorsanız, bebeğinizi  emzirmeden önce göğüs ucunu tam olarak temizleyiniz.
 6. Böbrek hasarınız varsa; MUPIGEN‘i,  hasarlı veya çatlamış geniş alanlara uygulamayınız.
 7. MUPIGEN‘i kullanmaya başladıktan 7 gün sonra belirtilerinizde iyileşme görülmez ya da daha kötüleşirse doktorunuzla görüşünüz.
 8. MUPIGEN‘i doktorunuz aksini söylemedikçe  10 günden fazla kullanmayınız.
 9. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

MUPIGEN Pomad’ın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. MUPIGEN, bir parça pamuk ya da gazlı bezle etkilenmiş bölgeye sürülür. Pomadın sürüldüğü bölge bir örtü ile örtülebilir.
 3. Yanıta bağlı olarak 10 güne kadar günde 2 ila 3  kez uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uygulama yerinde bölgesel yanma yaygın görülen yan etkidir.

 

İlaç Etken Maddesi: Mupirosin
İlaç Marka İsmi:  MUPIGEN Pomad

Bir Yorum Yazın