MULTICOLD Efervesan Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Parasetamol, Asetilsalisilik asit, Kafein’dir.  MULTICOLD Efervesan Tablet, vücutta iltihaba, ateş ve ağrıya sebep olan biyolojik faktörleri  azaltan  ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır.  Hafif ve orta şiddetteki ağrı ve ateşin giderilmesinde etkilidir. Baş ağrısı, omuz, boyun ve kol ağrıları, diş ağrısı, kas ağrısı, siyatik, romatizma ağrıları, romatizmal hastalıklar ve  eklem iltihabının sebep olduğu ağrılar, adet dönemi ağrıları, grip ve soğuk algınlığına bağlı ateş ve ağrılar ile hafif derecedeki enfeksiyonlara bağlı ateş ve ağrının giderilmesinde kullanılır. Kullanımı 16 yaş ve üstü gençler ve yetişkinler içindir.

MULTICOLD Efervesan Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Baş ağrısı, akut migren ağrısı, diş ağrısı, omuz, boyun ve kol ağrıları, kas ağrısı, siyatik, romatizma ağrıları, eklem iltihabının sebep olduğu ağrılar, adet dönemi ağrıları (dismenore) gibi hafif ve orta dereceli ağrılar ile soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda görülen ateş ve ağrının giderilmesinde kullanılır.
 3. Eğer şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da yakın geçmişte mide ülseri veya mide kanaması öykünüz varsa ya da kan pıhtılaşma bozukluğunuz (hemofili) ya da gut hastalığınız varsa; bu ilacı kullanmayınız.
 4. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da G-6-PD eksikliği (düşük kırmızı kan hücresi sayımına neden olan kalıtımsal bir durum), dehidrasyon (aşırı su kaybı), alerjik bir hastalık veya astımınız varsa; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 5. Düzenli kullanmanıza rağmen yeni rahatsızlıkların oluşması veya ağrının/ateşin azalmaması  ve  3 günden fazla sürmesi halinde ilacın kullanımını bırakıp doktorunuza başvurunuz.
 6. Doktora danışılmadan, ağrılı durumlardan 10 günden fazla süreyle, ateşli durumlarda ise 3 günden fazla süreyle kullanılmamalıdır.
 7. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol veya alkol içeren içeceklerle birlikte alındığında karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 8. 16 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

MULTICOLD Efervesan Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak suda eritiniz ve bekletmeden içiniz.
 3. Yaşlılarda, yetişkinlerde ve 16 yaş üstü gençlerde günlük önerilen doz: kısa süreli ağrılar için en az etkili dozun alınması koşuluyla birlikte, günde 4 kez 2 şer tablet alınabilir.  Doz alım saatleri arasında en az 4 saatlik bir süre olmalıdır.
 4. 24 saat içerisinde 8 tabletten fazla kullanılmamalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, mide ekşimesi, karın ağrısı, gaz,  hazımsızlık, baş ağrısı, baş dönmesi, uyuklama, üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri, ellerde ve ayaklarda karıncalanma, uyuşma veya yanma hissi, yüz ödemi yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Parasetamol, Asetilsalisilik asit, Kafein
İlaç Marka İsmi: MULTICOLD Efervesan Tablet

MULTICOLD Efervesan Tablet İlaç Prospektüsü


MULTICOLD EfervesanTablet İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın