MULTANZIM Draje

MULTANZİM için kısa bilgi ve prospektüs belgeleri (Endikeleri, MULTANZİM ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce uyulması gerekenler, MULTANZİM dozajı; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı; etkileşme, sakıncaları; faydaları, saklama koşulları; kullanım şekli; istenmeyen-yan etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler gibi MULTANZİM Draje hakkında bilinmesi gereken hususları kapsar.)

MULTANZİM Draje kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

MULTANZİM Draje kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

MULTANZİM Draje kısa ürün bilgisi

MULTANZİM Draje kısa ürün bilgisi

Endikasyon bilgisi: 300 mg Pankreatin (lipaz, amilaz, proteaz) +50 mg safra disperti  (kolik asit) etken maddesini içinde bulunduran MULTANZİM, hazımsızlık (yaşlılarda), kronik kabızlık, aşırı aktif safra kesesi, bağırsaklarla ilgili safra yetmezliği, kistik fibroz, bağırsakta aşırı gaz durumlarında ve kronik pankreatitte;

Doz: yetişkinlerde günde 2 ya da 3 draje

MULTANZİM, hamilelikte C kategorisindedir ve emzirme döneminde hekime danışmadan bu ilaç kullanılmaz.

MULTANZİM kontrendikeleri: aşırı hassasiyet.

Etkileşim: oral demir ilaçları.

MULTANZİM’i kullandıktan sonra şiddetli karın ağrısı, nefes alıp vermede güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda , dilde ve boğazda şişkinlik gibi bir durumda hekiminizi bilgilendiriniz.

MULTANZİM yan etki: karın bölgesinde ağrı, şişlik, konstipasyon, diyare, mide bulantısı, cilt döküntüsü.

MULTANZİM Draje, sırasıyla; Sindirim Sistemi ve Metabolizma, Sindirimi Kolaylaştıran İlaçlar, Enzimler ve pankreatin karışımları şeklinde sınıflandırılmış olup, A09AA02 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz MULTANZİM, ACTAVİS İLAÇLARI  firmasının ürünüdür.

MULTANZİM de dahil olmak üzere hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz MULTANZİM’i nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. MULTANZİM ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
MULTANZİM’i size verilen dozlardan daha fazla kullanmanız rahatsızlığınızda daha çabuk bir iyileşme sağlamaz. Ayrıca MULTANZİM’i   bırakmanız gerektiği söylendiği halde ısrarla devam etmeyi uzattığınız takdirde ilacın sağlığınız üzerinde ciddi zararları olur.

 

Yorum Yap