MOVERDIN 5 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Selejilin’ dir. MOVERDIN 5 mg Tablet, uzun süre levadopa-karbidopa tedavisi gören ve bu tedaviye beklenen cevap alınamayan veya tedavi süresinin uzaması ya da hastalığın ilerlemesi nedeniyle ortaya çıkması beklenen bazı yan etkiler veya gerilemelerin gözlendiği Parkinson hastalarında, bu durumu düzeltmek için ek tedavi olarak kullanılmaktadır.

MOVERDIN 5 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Eğer, ağır derecede karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da yüksek tansiyon, dar açılı glokom, kalp ritm bozukluğu , anjina (koroner arter hastalığına bağlı göğüs ağrısı), ileri derecede demans (bunama) veya prostat rahatsızlığınız varsa;  kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz.
 3. Yakın zamanda  mide veya bağırsak kanaması geçirdiyseniz yada halen mide veya bağırsak ülseri rahatsızlığınız varsa; MOVERDIN‘ i kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız.
 4. Herhangi bir ameliyat geçirme durumunuz var ise ameliyat zamanı gelmeden önce bu ilacı kullandığınızı doktorunuza söyleyiniz.
 5. İlacın kullanımı baş dönmesine sebebiyet verebileceğinden araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı  gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 6. Tedaviniz sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız.
 7. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

MOVERDIN 5 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile  birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uyku bozukluğu, bilinç bulanıklığı, halüsinasyon, depresyon, anormal davranışlar, baş dönmesi, baş ağrısı, denge bozukluğu, titreme, vertigo, kalp atımlarında yavaşlama, hipotansiyon, hipertansiyon, karaciğer enzimlerinde hafif artış, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, terlemede artış, eklem ağrısı, sırt ağrısı, kas krampları, yorgunluk ve düşme yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Selejilin
İlaç Marka İsmi: MOVERDIN 5 mg Tablet

Bir Yorum Yazın