Motilium Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Domperidon’ dur. Motilium Film Tablet, kusmayı önleyici  bir ilaçtır. Üst sindirim sistemindeki kas kasılmalarını normal hale getirerek, midenin bağırsaklara boşalmasını sağlar. Mide bulantısını azaltır. Gastroözofajeal reflü (Mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesi) ve yemek borusu iltihabı durumlarının sebep olduğu hazımsızlık olgusu; karın bölgesinin üst kısmında ağrı, midede dolgunluk, erken doygunluk hissi, geğirme, gaz şişkinliği, bulantı-kusma, mide yanması (mide içeriğinin ağza geri gelmesi ile birlikte ya da tek başına) gibi belirtilerle görülen mide boşalmasında gecikme; fonksiyonel, organik, enfeksiyöz, diyetten ya da radyoterapi ve ilaç tedavilerinden ileri gelen bulantı ve kusma ile Parkinson hastalığında kullanılan dopamin agonistlerinden (L-dopa ve bromokriptin gibi) ileri gelen bulantı ve kusma rahatsızlıklarının  tedavisinde kullanılır.

 

Motilium Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kusmayı önleyici  bir ilaçtır. Üst sindirim sistemindeki kas kasılmalarını normal hale getirerek, midenin bağırsaklara boşalmasını sağlar. Mide bulantısını azaltır.
 3. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Alkol ilacın yan etkilerini artırabilir.
 4. Eğer mide ya da bağırsaklarınızda tıkanıklık , kanama veya delik varsa veya börek üstü bezinde tümör varsa bu ilacı kullanmayınız.
 5. Eğer karaciğer hastalığınız (siroz) veya böbrek hastalığınız varsa ya da diyabet (şeker hastalığı), kalp ritm bozukluğunuz veya sizde veya ailenizde meme kanseri öyküsü varsa  bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. Düzensiz adet görme, meme ucundan gelen süt görünümünde akıntı, erkeklerde memelerin büyümesi ve bazen de süt salgılaması gibi ciddi yan etkilerde herhangi biri meydana gelmesi halinde ilacın alımını durdurup, derhal doktorunuza başvurunuz.
 7. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen 2 hafta içerisinde belirtilerinizde bir düzelme olmazsa doktorunuza başvurunuz.
 8. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Motilium Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemeklerden 15-30 dakika önce ve gece yatmadan önce alınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ağız kuruluğu yaygın görülen yan etkidir.

 

İlaç Etken Maddesi: Domperidon

İlaç Marka İsmi: Motilium Film Tablet

Motilium Film Tablet İlaç Prospektüsü


Motilium-Film-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın