MOMESALIC Pomat

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Mometazon furoat, Salisilik asit’tir. MOMESALIC Pomat, vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltır ve kuru ve pul pul olmuş derinin (tüylü bölgeler dahil) en dış tabakasının  soyulmasına ve ufak parçalar halinde dökülmesine yardımcı olur. MOMESALIC, kronik, orta ve ağır derecede şiddetli  Psoriasis vulgaris- sedef hastalığının tedavisinde  kullanılmaktadır

•Psoriasis vulgaris- sedef hastalığı: Dizlerde, dirseklerde, saçlı kafa derisinde ve diğer bölgelerde kuru ve kaşıntılı deriden kabarık kızarıklıklarla birlikte kalın, sedef rengi, iri pullanmalar -kepeklenmeler.

MOMESALIC Pomat Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. MOMESALIC, kronik, orta ve ağır derecede şiddetli sedef hastalığının tedavisinde kullanılır.
 3. Ağız çevresindeki iltihaplı yaralarda, aşılardan sonra gelişen deri enfeksiyonlarında, uçuk, su çiçeği, göz çevresindeki deri iltihaplarında, iltihaplı deri hastalıklarında, rozasea ve sivilce tedavisinde kullanmayınız.
 4. Frengi (cinsel hastalık) veya verem (tüberküloz)  hastalığınız varsa;  kullanmayınız.
 5. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak şekilde kapatmayınız ya da bandajlamayınız.
 6. MOMESALIC, mantar ve virüs kaynaklı cilt rahatsızlıklarını tedavi etmez.
 7. İlacı kullanmaya başladıktan sonra mantar, bakteri veya virüs enfeksiyonu gelişirse,  doktorunuza başvurunuz.
 8. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için, ilacınızı düzenli bir şekilde kullanınız. MOMESALIC‘ in kullanımını aniden bırakmayınız, tedaviyi kademeli olarak sonlandırınız.
 9. Geniş cilt yüzeyine uygulamayınız.
 10. Teşhis edilmemiş cilt hastalıklarında kullanmayınız.
 11. Gözünüze temastan kaçınınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 12. • 12 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 13. Özellikle hamileliğin son 3 ayında kullanılması önerilmez. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

MOMESALIC Pomat‘ın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. Parmağınızla  ufak miktarda aldığınız ilacı ince bir tabaka halinde hastalıklı bölgeye yayıp hafif hareketlerle cilde yediriniz. Doktorunuz önermedikçe üzerini kapatmayınız veya bandajlamayınız.
 3. Günde bir veya iki defa yada doktorunuzun önerdiği sıklıkta uygulayınız. 3 haftalık kullanımdan sonra iyileşme belirtileri görülmeye başladığında günde bir kez uygulayınız ve daha sonra aşamalı olarak ilacın kullanımına son veriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın uygulandığı bölgede yanma hissi, deri incelmesi ve kaşıntı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Mometazon furoat, Salisilik asit
İlaç Marka İsmi:  MOMESALIC Pomat

MOMESALIC Pomat Kullanma Talimatı


MOMESALIC Pomat Kullanma Talimatı

Bir Yorum Yazın