Molit Plus Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Hiyosin-N-butilbromür ve Parasetamol‘ dür. Molit Plus Tablet, üreme ve boşaltım sistemi, sindirim sistemi ve safra yollarındaki kasları gevşeterek, oluşabilecek spazmları düzelten  ve spazmların oluşumunu önleyen  bir ilaçtır. Molit Plus, idrar yolları, mesane, safra kanalı, kadın ve erkek üreme organları, mide veya bağırsak gibi sindirim sistemi ve üreme- boşaltım sistemindeki bir rahatsızlık sebebiyle veya hareket bozukluğuna bağlı ani, geçici ve çok ağrılı olabilen mide krampında, karın içi kramplarında ve regl döneminde görülen adet sancılarında; spazmları düzeltmek ve ağrıyı kesmek amacıyla 3 ya da 4 günlük kısa süreli tedavide kullanılmaktadır. Kullanımı 12 yaş ve üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.

 

Molit Plus Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 

 1. Sindirim sistemi ve üreme-boşaltım sistemindeki spazmlarda (ağrılı kasılmalarda) kullanılmaktadır.
 2. İlacın etken maddesine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 3. Sindirim ve boşaltım sisteminde herhangi bir enfeksiyonunuz ise; dikkatli olunuz.
 4. MOLİT PLUS, terlemeyi azaltıcı etkisinden dolayı, ateşli hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.
 5. Göz tansiyonu olan kişilerde, göz içi basıncının yükselmesine neden olabileceği ihtimaline karşı gözlerde ağrı, kızarıklık veya  görme kaybı belirtileri oluşursa hemen bir göz hekimine muayeneye gidilmelidir.
 6. Eğer böbrek hastalığı veya alkole, hepatite bağlı karaciğer hastalığı var ise ya da koroner yetmezlik, kontrol altına alınmamış dar açılı göz tansiyonu, hipertiroidizm, kas zayıflığı,  kronik alkol bağımlılığı, prostata bağlı idrar yapma zorluğu, mesanede boşaltım problemleri, glukoz-6-fosfat dehidrojenaz enzimi eksikliği, mide çıkışında darlık veya bağırsak tıkanıklığı durumu var ise; hekime danışmadan kullanmamalısınız.
 7. Bu ilaçla tedavi görürken alkol kullanımından kaçınınız. Alkolle beraber kullanılması karaciğere zarar vermekte, ilacın istenmeyen etkilerini arttırmaktadır.
 8. •12 yaş altı çocuklara vermeyiniz.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması önerilmemektedir. Hamilelik döneminde iseniz ya da gündeminizde hamile olma planınız var ise; bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacı kullanırken hamilelik oluşursa;  hekime durumu bildirmeli ve kullanımını kesmelisiniz. Zira doğmamış bebeğe zarar verebilir. Gebeliği önlemek için  doğum kontrol metodu kullanınız. Bu ilaç anne sütüyle geçebileceği ve emzirilen bebeğe zarar verebileceğinden emzirenlerin kullanmaması gerekir.

 

Molit Plus Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz BUSCOPAN PLUS ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekimin direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu suyla beraber içiniz. Tercihen aç veya tok karnına kullanabilirsiniz.
 3. •12 yaş ve üzeri çocuk, adölesan ve yetişkinlerde günlük önerilen doz : Günde 3 defa 1 ya da 2’şer adet BUSCOPAN PLUS önerilir.
 4. Günde 6 tabletten fazla kullanılmamalıdır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Soluk alıp vermede zorluk, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, boğazda ve dilde şişlik gibi bir durumda acilen hekiminizi bilgilendiriniz.
 2. Görme güçlüğü nadiren görülebilecek yan etkidir.

 

İlaç Etken Maddesi: Hiyosin – N – butilbromür, Parasetamol
İlaç Marka İsmi: MOLİT Plus Tablet

ATC Kodlaması : MOLİT PLUS, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki  ilaç sınıflamasında sırasıyla; Sindirim Sistemi ve Metabolizma – GİS Fonksiyonel Hastalıklarında Kullanılan ilaçlar, Antispazmodik, Analjezik konbinasyonları, Belladona-analjezik kombinasyonları, hiyosin-n-butilbromür + parasetamol olarak sınıflandırılmış, A03DB04 ATC koduyla yer alır. Piyasada normal reçeteyle satışı yapılan MOLİT PLUS’ın ruhsatı  ve imalatı ADEKA İlaç Sanayi ve Ticaret A.Şti.’ne aittir.
MOLİT PLUS ile ilgili detaylı açıklamalarla hastanın bilgilendirilmesi için;
—MOLİT PLUS ne ilacı, endikasyonları (ne için kullanılır);
—MOLİT PLUS uygulanmadan önce bilinmesi gereken hususlar ve alınacak tedbirler, hamilelikte ve emzirenlerde kullanılabilir mi; hangi  ilaç veya ürünlerle etkileşime girer ve kontrendikeleri nelerdir; nasıl saklanır;
—MOLİT PLUS kullanımı sonucu ortaya çıkan istenmeyen etkiler nelerdir;
—MOLİT PLUS uygulanım şekli ve nasıl kullanılır; sorularına cevaben ADEKA İlaç Sanayi’nin aşağıdaki prospektüsünde daha geniş kapsamlı bilgi bulunmaktadır.
Molit Plus Tablet İlaç kullanma talimatı pdf belgesi
Molit-Plus-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Molit Plus İlaç kısa ürün bilgisi pdf belgesi
Molit Plus İlaç kısa ürün bilgisi

Yorum Yap