MODIWAKE Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Modafinil’dir. MODIWAKE 200 mg Tablet, Uyku hastalığına (narkolepsi) bağlı aşırı uyku eğilimi olan hastalarda uyku halini azaltan ve uyanıklık halini (uykusuzluğu) artıran bir ilaçtır. Uyku hastalığına (narkolepsi) bağlı aşırı uyku eğilimi olan hastalarda uyanıklık sağlar. Narkolepside görülen gündüz aşırı uykululuk hali ve uygun olmayan zamanlarda uyuyakalma eğilimi olan hastaların  tedavisinde kullanılır.

MODIWAKE 200 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Uyku hastalığına (narkolepsi) bağlı aşırı uyku eğilimi olan hastalarda, uyanıklık sağlayıcı olarak kullanılır.
 3. İlacın içeriğinde düşük miktarda laktoz bulunur. Eğer daha önceden doktorunuz
  tarafından bazı şekerlere karşı dayanıksızlığınız olduğu söylenmişse bu ilacı almadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 4. Eğer düzensiz kalp atışlarınız, geçmişte yaşanmış kalp krizi, anjina (göğüs ağrısı)  varsa veya ciddi derecede yüksek  kan basıncınız (hipertansiyon), karaciğer hastalığınız, böbrek hastalığınız ya da geçmişte hap bağımlılığı öykünüz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 5. Tedaviniz süresinde, eğer depresyon gelişirse, diğer insanlara karşı düşmanlık veya saldırganlık hissederseniz, intihar düşünceleri ya da davranışlarınızda bir değişiklik olduğunu fark ederseniz hemen doktorunuzla görüşünüz.
 6. Eğer böbrek hastalığınız, siroz veya diğer karaciğer rahatsızlıklarınız varsa ya da anjina (göğüs ağrısı), tansiyonla ilgili ilaç kullanma durumunuz ya da geçmişte hap bağımlılığı öykünüz veya yakın zamanda kalp krizi geçirdiyseniz durumuzu doktorunuza anlatınız. Kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. Kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltmaktadır. İstenmeyen bir gebelik olmaması için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol yöntemi ile korununuz.
 8. İlacın kullanımı sırasında cilt döküntüsü görülürse ilacı kullanmayı bırakıp, acilen doktorunuza başvurunuz.
 9. En fazla  1 ila 2 hafta veya daha kısa süre kullanınız. Çünkü ilacın bağımlılık potansiyeli fazladır. Eğer daha uzun süre kullanmanız  gerekiyorsa ailenizin ve çevrenizdekilerin ruh halinizdeki değişimler konusunda  dikkatli olmaları ve doktorunuzun sizi bu süre zarfında düzenli olarak kontrol etmesi gerekiyor.
 10. İlacın kullanımıyla yaşlı hastalarda karaciğer veya fonksiyonlarında azalma olacağından doz ayarlaması yapılmalıdır.
 11. İlacı kullanırken kesinlikle alkol kullanmayınız.
 12. 18 yaş altı çocuklarda kullanmayınız.
 13. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç ve makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 14. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Hamilelik döneminde doğmamış bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

MODIWAKE 200 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Eğer mide rahatsızlığınız varsa, ilacınızı tercihen yemeklerle birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, sinirlilik, uykusuzluk, anksiyete, anormal düşünceler, iştah azalması, görme bulanıklığı, kalp atışlarında düzensizlik, anjina (göğüs ağrısı), bulantı, karın ağrısı, ağız kuruluğu yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Modafinil
İlaç Marka İsmi: MODIWAKE 200 mg Tablet

MODIWAKE Tablet kullanma talimatı


MODIWAKE-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın