Mitofen Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Ketotifen (fumarat halinde)’dir. Mitofen Şurup, vücuttaki bir doğal kimyasal olan histaminin salımını engelleyen, histaminin etkilerine zıt yönlü etki gösteren ve alerjik belirtilerin tedavisinde kullanılan antihistaminik bir ilaçtır. Alerjik nezle; mevsimlere bağlı alerjik nezle (saman nezlesi); alerjik bronşit ve nefes darlığına (bronşiyal astım) karşı koruyucu olarak kullanılır ve alerjik deri reaksiyonları durumlarında kullanılır. Ayrıca astım krizini önleyici olarak da kullanılır.

Mitofen Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Alerjik nezle; mevsimlere bağlı alerjik nezle (saman nezlesi); alerjik bronşit ve nefes darlığına (bronşiyal astım) karşı koruyucu olarak kullanılır ve alerjik deri reaksiyonları durumlarında kullanılır. Ayrıca astım krizini önleyici olarak da kullanılır.
 3. Bu ilacı başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. İlacın astım krizi anında verilmesi krizi ortadan kaldırmaz.
 4. Bu ilacı astım tedavisi için uzun süre kullanmanız gerekiyorsa, astım tedavisi için kullandığınız diğer ilaçları aniden bırakmayınız. İlaç kullanımını aniden bırakmak istenmeyen durumlara yol açabilir.
 5. Bu ilacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Çünkü bu ilaç alkolün etkilerini arttırmaktadır.
 6. Bu ilacı bronşiyal astım ataklarına koruyucu olarak kullanıyorsanız, beklenen sonuca varmak için birkaç hafta kullanmanız gerekmektedir. Birkaç hafta içerisinde beklenen iyi belirtiler görülmezse doktorunuza başvurunuz.
 7. İlacın alımını doktorunuza danışmadan aniden bırakmayınız. İlacın alımını tamamen bırakmadan önce dozunu yavaş yavaş azaltmanız gerekebilir.İlacın kullanımını aniden bırakmak astım krizlerinin yeniden başlamasına sebep olabilir.
 8. İlacın kullanımı sırasında dikkat gerektiren aktiviteler yapmamalısınız. Eğer makine ve araç kullanacaksanız ya da dikkat gerektiren aktiviteler yapacaksanız dikkatli olunuz.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Mitofen Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı bir ölçüm kabıyla veya şurubun kendi ölçüm kaşığı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.

 

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ağız kuruluğu, uyku hali, baş dönmesi, hafif yan etkiler olarak görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Ketotifen (fumarat halinde)

İlaç Marka İsmi:  Mitofen Şurup

Bir Yorum Yazın