Miranova 21 Draje

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Etinil estradiol, Levonorjestrel’dir. Miranova Draje, gebelik önleyici doğum kontrol ilacıdır. Yumurtalıklardan yumurta atılmasını (yumurtlamayı) engeller. Aynı zamanda  rahmin vajinaya açılan boyun kısmındaki salgılamaların değişimine sebep olur ve spermlerin rahime ulaşmasını engeller. Doğum kontrol yöntemi olarak kullanılır.

Miranova 21 Draje Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Gebelik önleyici doğum kontrol ilacıdır.
 3. Şeker hastaları, yüksek tansiyon, migren, duyu bozukluğu, görme bozukluğu, sara, genital kanama, felç, karın ağrısı, karaciğerde büyüme, rahim veya meme tümörleri, anemi rahatsızlığı olan hastalar kesinlikle kullanmamalıdır.
 4. Eğer, karaciğer fonksiyon bozukluğu, karaciğerde tümör,  kalp hastalığı, şeker hastalığı, pankreas iltihaplanması, migren, yüksek tansiyon, beyin damarları ile ilgili ya da beyin damarlarından kaynaklanan hastalıklar, pıhtı oluşumuyla birlikte olan toplardamar iltihabı, bir damarda oluşan pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması ile ilgili hastalıklar, tanı konulmamış vajinal kanama durumlarından herhangi biri mevcutsa, kullanmadan önce doktorunuza bilgi veriniz. Kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 5. Hamilelik veya  hamilelik şüphesi varsa; kullanmayınız.
 6. Bebek emzirme döneminde kesinlikle kullanılmamalıdır.

Miranova 21 Draje’nin  Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su veya sütle birlikte alınız. Akşam yemeğinden sonra veya yatmadan önce alınmalıdır.
 3. 24 saati aşmayan aralıklarla her gün aynı saatlerde almaya özen gösteriniz.
 4. Adet kanamasının ilk gününden başlamak üzere 21 gün boyunca günde 1 draje alınmalıdır. 21 günlük  sürenin sonunda kullanımına 7 gün ara verilmelidir. 3 hafta alınır, 1 hafta alınmaz.
 5. İlacın  kullanımına ara verildikten 2-3 içerisinde ilacın kesilmesine bağlı kanama başlar. 7 günlük aranın sonunda kanama bitsin veya bitmesin 8. günü tekrar kullanmaya başlamalısınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, karın ağrısı, vücut ağırlığında artma veya azalma, akne, ödem, duygu durum değişiklikleri, depresif duygu durumu,  memelerde ağrı, hassasiyet ve şişme, vajinal akıntı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Etinil estradiol, Levonorjestrel
İlaç Marka İsmi: Miranova 21 Draje

Miranova 21 Draje Kullanma Talimatı


Miranova 21 Draje Kullanma Talimatı

Bir Yorum Yazın