Minoset Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol‘ dur. Minoset 500 mg Tablet, ateşli hastalıklarda ve vücuttaki akut ağrılarda ağrı kesici, ateş düşürücü olarak kullanılan bir ilaçtır. Beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek vücut ısısını düşürür, beyne giden ağrı sinyallerinin iletimini durdurmak suretiyle de ağrıyı  keser. Minoset, migren,  baş ağrısı, diş ağrısı, diş tedavisi ve diş operasyonu sonrası görüler ağrılar, adale ağrıları, eklem ağrıları, ani gelişen sırt, bel, omuz, boyun ağrısı gibi omurga ile ilgili ağrılar, siyatik, nevralji (sinir ağrısı), romatizma ağrıları, tendon, bursit ağrısı, eklemlerde kireçlenmeye bağlı ağrılar, ameliyatın ardından oluşan ağrılar, bayanlarda adet dönemi sancısı, yumuşak doku zedelenmesi ve kaza ya da spor yaralanmalarında oluşan incinme veya burkulmalara bağlı ağrılarda ağrı kesici olarak kullanılır. Minoset, ayrıca, ateşli hastalıklarda ve grip, soğuk algınlığı, sinüzit, tonsilit (bademcik şişmesi), orta kulak iltihabı yutak iltihabı (farenjit) gibi üst solunum yollarındaki hastalıklarda görülen ateş, üşüme, boğaz ağrısı, kulak ağrısı, vücut kırgınlığı gibi şikayetlerde enfeksiyonu tedavi edici diğer ilaçların yanında ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak reçete edilir.

Minoset 500 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa; kullanmanız önerilmez.
  2. Minoset, ateşli hastalıklarda ve vücuttaki akut ağrılarda ağrıyı geçirmek ve ateşi düşürmek amacıyla kullanılır.
  3. Bu ilacı kullanımınız süresince hekiminize danışmadan ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. Halihazırda kullandığınız diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak kullanılım amaçlarının aynı olup olmadığına bakınız.
  4. İlacın, ağrı şiddetlenmeden, ağrı belirtileri başlar başlamaz kullanılması hastayı rahatlatmak açısından önemlidir.
  5. Doktor tavsiyesi olmadan uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır. İlacı kullanmaya başladıktan sonraki birkaç gün içerisinde yakınmalarınızda azalma olmazsa ya da daha da  artarsa ya da üzerine başka rahatsızlıklar eklenirse ilacın kullanımını kesip hekiminizle temasa geçiniz.
  6. Çocuklarda ve erişkinlerde tekrarlayan, 2-3 günden fazla süren ateşli durumlarda ve 39,5 dereceden yüksek ateşte acilen en yakın sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.
  7. Eğer bu ilacı ateş için kullanıyorsanız tedavide üç günü, ağrı için kullanıyorsanız 5 günü aşmamalısınız.
  8. Eğer karaciğer veya böbreklerinizde ciddi sorunlar varsa; bu ilacı kullanmayınız.
  9. Eğer astımda dahil olmak üzere herhangi bir akciğer hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa ya da  kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu veya düzenli olarak alkol tüketiyorsanız, alkol kaynaklı karaciğer rahatsızlığınız varsa, diyabet hastasıysanız veya kansızlık  ya da kan hücreleri ile ilgili bir hastalığınız varsa; bu ilacı hekime danışmadan kullanmanız önerilmez.
  10. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkolle birlikte alındığında ya da yüksek dozlarda alındığında karaciğerinizde ciddi sorunlar yaratabilir, mide kanamasına sebep olabilir.
  11. Kullanımı sersemlik hali ve uyuşukluğa sebebiyet vereceğinden, ilacın üzerinizdeki etkisini görmeden araç ya da makine kullanmanız tavsiye edilmez.
  12. Gebelik  ve emzirme dönemlerinde hekime danışmadan kullanmayınız.
  13. Hekiminizin önerdiği dozu dikkate alınız. İlacın normal doz haricinde ekstra kullanımı sindirim organlarında, karaciğer ve böbreklerde ciddi problemlere yol açar.
  14. Eğer ilacı hekimin reçetede belirttiği dozdan daha fazla aldıysanız, tıbbi yardım için acilen bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz. Doz aşımı son bir saat içerisinde yapıldıysa, aktif kömür alınmasıyla toksik etki azalabilir. Aktif kömür küçük gözeneklere sahip bir karbon çeşididir. Bu gözenekler zehirlenme olduğunda kimyasalları etkisiz hale getirir. İlacın aşırı dozda yutulmasından kaynaklanan zehirlenme durumunda 16 saat içerisinde bir panzehir olarak N-Asetilsistein (aktif kömür) kullanılabilir. Ancak, N-Asetilsistein’ in  zehirlenmenin ardından 8 saat içerisinde kullanması daha etkilidir.

 

Minoset 500 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verir.
  2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen aç karnına veya yemekten sonra alınabilir.
  3. İlacın kullanımdan iyi sonuç almak için, ilacınızı mideniz boşken almanız önerilir. Yemek yemeden en az 1 saat önce veya yemek yedikten en az 2 saat sonra alabilirsiniz.
  4. Hekiminiz ilacınızı günde ne kadar, ne zaman, hangi aralıklarla kullanacağınızı ağrının şiddetine göre belirleyecektir.
  5. Çocuklara hekim tavsiyesi olmadan verilmemelidir.
  6. —12 yaşından büyük çocuklara ve erişkinlere günlük önerilen doz: Günde 4 veya 6 saat aralıklarla  1 ya da 2 tablet şeklinde önerilir.
  7. —6-11 yaş arası çocuklara lüzum halinde 1/2 (yarım tablet) verilebilir.
  8. Yaklaşık yarım saat içerisinde ateşe ve ağrıya karşı etkisini göstermeye başlar. Etkisi 3-4 saat kadar sürer.
  9. —24 saat içerisinde: çocuklarda 4 tableti, erişkinlerde 8 tableti aşılmamalıdır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

  1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2.  İlacın aşırı dozda kullanılması sonucu vücutta fazla miktarda asit birikimi( metabolik asidoz), iştah kaybı, kusma, böbreklerde hasar, pankreas iltihabı (pankreatit) ve karaciğer fonksiyonlarında azalma belirtileri olan, gözlerde sarılık ve ciltte soluk renk, bulantı, halsizlik, ciltte benek şeklinde morarıklıkların görüldüğü durumlarda tıbbi yardım için acilen en yakın sağlık kuruluşuna müracaat ediniz. Çok seyrek görülen bu yan etkiler ilacın aşırı dozda gereğinden fazla kullanılması sonucu ortaya çıkar.
  3. Midede şişkinlik, gaz, sersemlik hali, sakinlik, uyuma isteği, yüzde şişlik sık rastlanan yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol
İlaç Marka İsmi: Minoset 500 mg Tablet

Minoset 500 mg  Tablet kullanma talimatı (prospektüsü)


Minoset 500 mg Tablet kullanma talimatı

Yorum(2)

  1. 8 Ağustos 2016
  2. 8 Ağustos 2016

Bir Yorum Yazın