MİNOSET PLUS Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol (250 mg), Propifenazon (150 mg), Kafein (50 mg)‘ dir. MİNOSET PLUS Tablet, hafif ve orta dereceli ağrı ve ateş durumlarında kullanılan bir ilaçtır. MİNOSET PLUS, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak; migren, baş ve diş ağrısı, diş çekimi sonrası ağrı, vücut kırıklığı, eklem ağrıları, romatizmal ağrılar, kas ağrısı, bel-sırt-boyun ağrısı gibi akut kas ve iskelet sistemi ağrıları, kireçlenmeye bağlı ağrılar ile hasar- zedelenme sonucu  oluşan ağrılarda ve bayanlarda adet dönemi (dismenore)  ağrılarında ağrı kesici olarak kullanılır. Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar, ergenler ve yetişkinler içindir.

MİNOSET PLUS Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. MİNOSET PLUS, hafif ve orta dereceli ağrı ve ateş durumlarında kullanılan bir ilaçtır.
 3. Doktor tavsiyesi olmadan 3 ardışık günden fazla kullanılmamalıdır.
 4. Ağrı şikayetiniz 5 günü aşar ya da ateşiniz 3 günden fazla sürerse ya da artarsa veya başka rahatsızlık belirtileri ortaya çıkarsa ilacın kullanımını kesip, doktorunuza başvurunuz.
 5. Ciddi karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa, yüksek tansiyon ilacı kullanıyorsanız, kalp atışlarınızda düzensizlik, depresyon veya anksiyete ilaçları (klozapin, lityum gibi) ya da sakinleştirici ilaç kullanıyorsanız, hava yollarındaki tıkanıklığı giderici ilaç (efedrin, teofilin) ya da alkol bağımlılığı tedavisi için dilsulfiram kullanıyorsanız;  MİNOSET PLUS‘ u kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 6. Akciğer hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa ya da glukoz 6 fosfat dehidrogenaz enzimi eksikliği, kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu, karaciğer veya böbrek hastalığı, karaciğer enzimlerinde yükselme (Gilbert sendromu), astımınız varsa  ya da alkol kullanıyorsanız; bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza anlatınız.
 7. Solunum problemi olan çocuklarda kullanılmamalıdır.
 8. •12 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 9. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 10. Kullanımı uyku hali ve baş dönmesine sebep olabileceğinden, araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı   gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması sakıncalı olduğundan,  doktorunuza danışmadan kesinlikte kullanmayınız.

MİNOSET PLUS Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
 3. 12 ile 16 yaş arası çocuklar tek seferde 1 tablet kullanabilir. Gerekli görüldüğü durumlarda 24 saat içerisinde 3 kez 1 er doz kullanılabilir.
 4. 16 yaş üzeri yetişkinler tek seferde 1 veya 2 tablet kullanabilir. Gerekli görüldüğü durumlarda 24 saat içerisinde 3 kez kullanılabilir.
 5. Aç veya tok karnına alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, hazımsızlık, gaz, karın ağrısı, kabızlık,  baş ağrısı, baş dönmesi, uyku hali, üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol, Propifenazon, Kafein
İlaç Marka İsmi: MİNOSET PLUS Tablet

MİNOSET PLUS Tablet kullanma talimatı


MİNOSET-PLUS-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın