MİNOSET PLUS Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol (250 mg), Propifenazon (150 mg) ve Kafein (50 mg)‘ dir. Parasetamolün yanına eklenen propifenazon ve kafein  ilacın ateş düşürücü ve ağrı kesici etkisini daha da güçlendirir. MİNOSET PLUS Tablet, ağrı ve ateş durumlarında kullanılan ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek vücut ısısını düşürür, beyin ve omurilikte merkezi sinir sistemi üzerine etki ederek beyne giden ağrı sinyallerinin iletimini durdurmak suretiyle ağrıyı  keser. MİNOSET PLUS, ateşli hastalıklarda ve grip, soğuk algınlığı, sinüzit, tonsilit (bademcik şişmesi), orta kulak iltihabı, yutak iltihabı (farenjit) gibi üst solunum yollarındaki hastalıklarda görülen ateş, üşüme, boğaz ağrısı, kulak ağrısı, vücut kırgınlığı şikayetlerinin giderilmesi amacıyla enfeksiyonu tedavi edici diğer ilaçların yanında ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak reçete edilir. MİNOSET PLUS aynı zamanda migren, baş ağrısı, diş ağrısı, diş çekimi sonrası görüler ağrılar, adale ağrısı, eklem ağrıları, ani gelişen sırt, bel, omuz, boyun ağrısı gibi omurga ile ilgili ağrılar, siyatik, nevralji (sinir ağrısı), zona hastalığı ağrıları, romatizma ağrıları, tendon, bursit ağrısı, eklemlerde kireçlenmeye bağlı ağrılar, ameliyatın ardından oluşan ağrılar, bayanlarda adet dönemi sancısı, yumuşak doku zedelenmesi ve kaza ya da spor yaralanmalarında oluşan incinme veya burkulmalara bağlı ağrılarda ağrı kesici olarak kullanılır. Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar, gençler ve erişkinler içindir.

 

MİNOSET PLUS Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. MİNOSET PLUS, ateşli hastalıklarda ve vücuttaki akut ağrılarda ağrıyı geçirmek ve ateşi düşürmek amacıyla kullanılır.
  3. Bu ilacı kullanımınız süresince hekiminize danışmadan ateş ve ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. Halihazırda kullandığınız diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak kullanılım amaçlarının aynı olup olmadığına bakınız.
  4. İlacın, ağrı şiddetlenmeden, ağrı belirtileri başlar başlamaz kullanılması hastayı rahatlatmak açısından önemlidir.
  5. Tedavide üç  günü aşmamanız önerilir. Eğer üç günün içerisinde yakınmalarınızda bir değişiklik olmazsa veya daha da  artarsa ya da üzerine başka rahatsızlıklar eklenirse hekiminizle temasa geçiniz
  6. Çocuklarda ve erişkinlerde tekrarlayan, 2-3 günden fazla süren ateşli durumlarda ve 39,5 dereceden yüksek ateşte acilen en yakın sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.
  7. Eğer bu ilacı ateş için kullanıyorsanız üç günden fazla, ağrı için kullanıyorsanız 10 günden fazla kullanmayınız.
  8. Eğer karaciğer veya böbreklerinizde ciddi sorunlar varsa; bu ilacı kullanmayınız.
  9. Eğer astımda dahil olmak üzere herhangi bir akciğer hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa ya da  kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu veya düzenli olarak alkol tüketiyorsanız, alkol kaynaklı karaciğer rahatsızlığınız varsa, diyabet hastasıysanız veya kansızlık  ya da kan hücreleri ile ilgili bir hastalığınız varsa; bu ilacı hekime danışmadan kullanmanız önerilmez.
  10. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkolle birlikte alındığında ya da yüksek dozlarda alındığında karaciğerinizde ciddi sorunlar yaratabilir, mide kanamasına sebep olabilir.
  11. Kullanımı sersemlik hali ve uyuşukluğa sebebiyet vereceğinden, ilacın üzerinizdeki etkisini görmeden araç ya da makine kullanmanız tavsiye edilmez.
  12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması sakıncalıdır. Hekime danışmadan kullanmayınız. Anne karnındaki bebek ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.
  13. Hekiminizin önerdiği dozu dikkate alınız. İlacın normal doz haricinde ekstra kullanımı sindirim organlarında, karaciğer ve böbreklerde ciddi problemlere yol açar.
  14. Eğer ilacı hekimin reçetede belirttiği dozdan daha fazla aldıysanız, tıbbi yardım için acilen bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz. Doz aşımı son bir saat içerisinde yapıldıysa, aktif kömür alınmasıyla toksik etki azalabilir. Aktif kömür küçük gözeneklere sahip bir karbon çeşididir. Bu gözenekler zehirlenme olduğunda kimyasalları etkisiz hale getirir. İlacın aşırı dozda yutulmasından kaynaklanan zehirlenme durumunda 16 saat içerisinde bir panzehir olarak N-Asetilsistein (aktif kömür) kullanılabilir. Ancak, N-Asetilsistein’ in  zehirlenmenin ardından 8 saat içerisinde kullanması daha etkilidir.

 

MİNOSET PLUS Tablet’in Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verir.
  2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen aç karnına veya yemekten sonra alınabilir.
  3. İlacın kullanımdan iyi sonuç almak için, ilacınızı mideniz boşken almanız önerilir. Yemek yemeden en az 1 saat önce veya yemek yedikten en az 2 saat sonra alabilirsiniz.
  4. Hekiminiz ilacınızı günde ne kadar, ne zaman, hangi aralıklarla kullanacağınızı rahatsızlığınızın ve ağrının şiddetine göre belirleyecektir.
  5. Çocuklara hekim tavsiyesi olmadan verilmemelidir.
  6. —12-16 yaşlarındaki ergenlere tek doz olarak bir tablet verilir. Erişkinlerde tek doz olarak bir veya tablet şeklinde kullanılır.  Lüzum halinde hekim tavsiyesi ile  8 saat aralıkla bir günde tek doz şeklinde 3 defa kullanılabilir.
  7. Yaklaşık yarım saat içerisinde ateşe ve ağrıya karşı etkisini göstermeye başlar.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

  1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Midede şişkinlik, gaz, sersemlik hali, sakinlik, uyuma isteği, yüzde şişlik sık rastlanan yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol, Propifenazon, Kafein
İlaç Marka İsmi: MİNOSET PLUS Tablet

MİNOSET PLUS Tablet kullanma talimatı


MİNOSET-PLUS-Tablet-İlaç-Prospektüsü

1 Yorum

  1. 25 Mayıs 2018

Bir Yorum Yazın