MINAMOL PLUS 250 mg Oral Süspansiyon (şurup)

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol’dür. MINAMOL PLUS 250 mg Oral Süspansiyon, 6 yaşından büyük çocuklarda ve tablet yutmada güçlük çeken yetişkinlerde ağrı ve ateş durumlarında kullanılan bir ilaçtır. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak; migren, baş ve diş ağrıları,  diş çekimi sonrası görülen ağrılar, sinir ağrısı, kas-iskelet ağrısı, darbe ve ameliyat sonrası ağrılarda ağrı kesici olarak kullanılır.

MINAMOL PLUS 250 mg Oral Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak; migren, baş ve diş ağrıları,  diş çekimi sonrası görülen ağrılar, sinir ağrısı, kas-iskelet ağrısı, darbe ve ameliyat sonrası ağrılarda ağrı kesici olarak kullanılır.
 3. Doktorunuza danışmadan 3-5 günden fazla kullanmayınız.
 4. Eğer şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa; kullanmayınız.
 5. Eğer akciğer hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa ya da  kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu, orta şiddette böbrek hastalığı, veya alkol kullanıyorsanız ya da alkol kaynaklı karaciğer hastalığı, karaciğer enzimlerinde yükselme (Gilbert sendromu) veya kansızlığınız varsa;kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 6. İlacı kullanmanıza rağmen  ağrı 5 günü aşarsa ya da ateş 3 günden fazla sürerse veya başka belirtiler ortaya çıkarsa, ilacı kullanmayı bırakıp doktorunuza başvurunuz.
 7. Çocuklarda ve yetişkinlerde tekrarlayan, 3 günden fazla süren ve 39,5 oC’den yüksek ateş tedavisinde doktora danışmadan kullanılmamalıdır.
 8. Doktorunuzun size tavsiye ettiği süreden daha fazla kullanmayınız.
 9. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol ya da alkollü içeceklerle birlikte kullanımı karaciğerinize ciddi zararlar verir, ilacın yan etkilerini daha da arttırabilir.
 10. Kullanımı nadiren de olsa baş dönmesi ve uyuşukluğa sebebiyet vereceğinden araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 11. 6 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 12. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

MINAMOL PLUS 250 mg Oral Süspansiyon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. 6 ile 8 yaş arası çocuklara 6 saat ara ile 1 ölçek;
 4. 8 ile 10 yaş arası çocuklara 6 saat ara ile  1 +1/2 ölçek;
 5. 2 ile 12 yaş arası çocuklara 6 saat ara ile 2 ölçek;
 6. 12 yaşından büyük çocuklara ve yetişkinler 6 saat ara ile 2 – 4  ölçek;
 7. 24 saat içerisinde 8 ölçekten fazla kullanılmamalıdır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, baş ağrısı, baş dönmesi, uyuklama, kol ve bacaklarda uyuşma, karıncalanma ve yanma hissi, üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri, yüz ödemi yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol
İlaç Marka İsmi: MINAMOL PLUS 250 mg Oral Süspansiyon

MINAMOL PLUS 250 mg Oral Süspansiyon kullanma talimatı


MINAMOL PLUS 250 mg Oral Süspansiyon İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın