MINAMOL PLUS 250 mg Oral Süspansiyon (şurup)

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol‘ dür. MINAMOL PLUS 250 mg Oral Süspansiyon, 6 yaşından büyük çocuklarda ve tablet yutmada güçlük çeken yetişkinlerde ağrı ve ateş durumlarında kullanılan bir ilaçtır. MINAMOL PLUS, soğuk algınlığı  ve gribal enfeksiyonlara bağlı ateş, üşüme, boğaz ağrısı, vücut kırıklığı gibi hastalık belirtilerinin giderilmesinde ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak;  migren, baş ağrısı, diş ağrısı, diş çekimi sonrası ağrılar, vücut kırıklığı, eklem ağrıları, romatizmal ağrılar, kas ağrısı, bel-sırt-boyun ağrısı gibi akut kas ve iskelet sistemi ağrıları, kireçlenmeye bağlı ağrılar ile kas ve eklemlerde incinme/burkulma ve zedelenmeye bağlı ağrılar ve bayanlarda adet dönemi (dismenore)  ağrılarında ağrı kesici olarak kullanılır. Kullanımı 6 yaş ve üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.

 

MINAMOL PLUS 250 mg Oral Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. MINAMOL PLUS, hafif ve orta dereceli ateş ve ağrının kısa süreli tedavisinde kullanılır.
  3. Parasetamol içeren başka bir  ilaç veya diğer ağrı kesicilerle birlikte kullanmayınız.
  4. Doktor tavsiyesi olmadan 3-5 günden fazla kullanmayınız. Uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.
  5. •3-5 gün içerisinde ağrı veya ateşin azalmaması ya da yeni rahatsızlık belirtilerinin ortaya çıkması halinde ilacın kullanımını kesip, doktorunuza başvurunuz.
  6. Eğer çocuğunuzun şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliği varsa ya da herhangi bir akciğer hastalığı, kalp hastalığı veya  anemisi (kansızlık) varsa; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
  7. Şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa; kullanmayınız.
  8. Bazı durumlarda MINAMOL PLUS Oral Süspansiyon kullanımı özel dikkat gerektirir. Eğer astımda dahil olmak üzere herhangi bir akciğer hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa ya da  kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu, orta şiddette böbrek hastalığı veya alkol kullanıyorsanız ya da alkol kaynaklı karaciğer hastalığı, karaciğer enzimlerinde yükselme (Gilbert sendromu), şeker hastalığınız veya kansızlık  ya da kan hücreleri ile ilgili bir hastalığınız varsa; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
  9. Çocuklarda ve yetişkinlerde tekrarlayan, 3 günden fazla süren ve 39,5 oC’den yüksek ateş tedavisinde doktora danışmadan kullanılmamalıdır.
  10. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol veya alkollü içeceklerle birlikte alındığında karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
  11. Kullanımı nadiren de olsa baş dönmesi ve uyuşukluğa sebebiyet vereceğinden araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
  12. 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
  13. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

MINAMOL PLUS 250 mg Oral Süspansiyon’un Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler.
  2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
  3. —6  ila 8 yaş arası çocuklara önerilen doz : 6 saat ara ile 1 ölçek;
  4. —8 ila 10 yaş arası çocuklara önerilen doz :  6 saat ara ile  1 +1/2 (yarım) ölçek;
  5. —2 ila 12 yaş arası çocuklara önerilen doz : 6 saat ara ile 2 ölçek;
  6. —12 yaşından büyük çocuklar  ve yetişkinlere 6 saat ara ile 2 – 4  ölçek önerilir.
  7. —Önerilen dozlar 24 saat içerisinde 4 saat veya daha uzun aralıklarla  en fazla 4 kez kullanılabilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Bulantı, kusma, hazımsızlık, gaz, karın ağrısı, baş ağrısı, baş dönmesi, uyku hali, üst solunum yolu hastalık belirtileri, yüz ödemi  yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol
İlaç Marka İsmi: MINAMOL PLUS 250 mg Oral Süspansiyon

MINAMOL PLUS 250 mg Oral Süspansiyon kullanma talimatı


MINAMOL PLUS 250 mg Oral Süspansiyon İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın