Mikostatin Oral Süspansiyon

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Nistatin’dir. Mikostatin Oral Süspansiyon, ağız boşluğunda meydana gelen mantar enfeksiyonlarının (aft, pamukçuk gibi)  tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Mikostatin Oral Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Ağız boşluğunda meydana gelen mantar enfeksiyonlarının (aft, pamukçuk gibi)  tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
  3. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.Enfeksiyonun tamamen temizlenmesi için ilacı, size belirtilen sürenin tamamı boyunca kullanınız.
  4. Bu ilaç vücut  tarafından az emildiğinden dolayı, vücutta ağızdan başka diğer bölümdeki  mantarları tedavi etmemektedir.
  5. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

Mikostatin Oral Süspansiyon’un kullanım Şekli:

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için doz ölçüm aleti veya damlalıkla ölçünüz. İlacı ağzınıza aldıktan sonra çalkalayınız ve yutmadan önce mümkün olduğu kadar uzun bir süre (bir kaç dakika) ağzınızda tutunuz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Mide bulantısı, ishal gibi hafif yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Nistatin
İlaç Marka İsmi:  Mikostatin Oral Süspansiyon

1 Yorum

  1. 6 Ekim 2016

Bir Yorum Yazın