Miko-Penotran Vajinal Ovül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Mikonazol nitrat’tır. Miko-Penotran Vajinal Ovül, vajinal bölgede mantar ve bakterilerin çoğalmalarını ve gelişmelerini engelleyen bir ilaçtır. Vajinal mantar enfeksiyonu ve vajina iltihabı belirtilerinin (vajinada yanma, kızarıklık, kaşıntı, şişme, anormal akıntı gibi)  tedavisinde kullanılır.

Miko-Penotran Vajinal Ovül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vajinal mantar enfeksiyonu ve vajina iltihabı belirtilerinin (vajinada yanma, kızarıklık, kaşıntı, şişme, anormal akıntı gibi)  tedavisinde kullanılır.
 3. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir.
 4. Tedavi süresince enfeksiyon iyileşene kadar, pamuklu ve gevşek giysiler giyiniz. Hava almayı engelleyen dar, sıkı ve sentetik giysiler (külotlu çorap, korse gibi) giymekten kaçınınız.
 5. Tedavi süresince cinsel ilişkiden kaçınınız. Enfeksiyonu partnerinize bulaştırmamak için kondom kullanmanız yeterli olmayabilir. Kondomun (prezervatif) etkinliğini azaltabilir. Ancak bu etki geçicidir, sadece tedavi süresince meydana gelir.
 6. Eğer diyabet (şeker hastalığı), HIV veya AIDS hastalığınız varsa ya da yüksek ateş, karın ağrısı veya kötü kokulu akıntı durumu gibi rahatsızlıklardan biri yada bir kaçına sahipseniz doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 7. İlacın iç çamaşırınıza bulaşmasını engellemek için ped kullanınız. Kesinlikte tampon kullanmayınız.
 8. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Miko-Penotran Vajinal Ovül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı sırtüstü yatar pozisyonda paketin içindeki parmaklıkların yardımı ile vajinanızın iyice derinine yerleştiriniz. Ve yaklaşık yarım saat ayağa kalkmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Vajinada yanma, kaşıntı, tahriş; deri döküntüleri; baş ağrısı ve karın ağrısı gibi hafif yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Mikonazol nitrat

İlaç Marka İsmi: Miko-Penotran Vajinal Ovül

Miko-Penotran Vajinal Ovül kullanma talimatı


Miko-Penotran Vajinal Ovül İlaç Prospektüsü

1 Yorum

 1. 20 Mayıs 2016

Bir Yorum Yazın