Metsil Süspansiyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Simetikon’dur. Metsil Süspansiyon, gazın vücuttan çıkışını kolaylaştıran, gaz giderici bir ilaçtır. Hava yutulması, hazımsızlık, şişkinlik ve ameliyat sonrası gaz birikimi durumları ile mide-bağırsak hastalıklarına bağlı gaz çıkarılamamasının sorun yaratabileceği durumlarda ve karın içi (bağırsak, böbrek, safra kesesi gibi) röntgen çekimleri öncesinde mide-bağırsak kanalındaki gaz birikiminin giderilmesi için kullanılır.

Metsil Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Gazın vücuttan çıkışını kolaylaştıran, gaz giderici bir ilaçtır.
 3. Eğer mide-bağırsak sisteminde delinme, tıkanma veya bunların şüphesi varsa bu ilacı kullanmayınız.
 4. Levotiroksin (tiroid tedavisinde kullanılan) etken maddeli bir ilaç kullanıyorsanız, bu durumu doktorunuza söyleyiniz. Levotiroksin etken maddeli ilaçlarla birlikte kullanıldığında, her iki ilaç alımı arasında en az 4 saat olması önerilmektedir.
 5. 2 yaşın altındaki çocuklara günde 3-4 kez 2,5 mL;   2-12 yaş arası çocuklara günde 3-4 kez 5 mL ;      12 yaş üzeri çocuklar ve yetişkinlere  günde 4 kez yemeklerden sonra ve yatarken 10 mL (1 ölçek) verilir.
 6. İstenmeyen gazların giderilmesi için radyolojik tetkikden 3 gün önce başlamak üzere günde 3 defa 20 mL (2 ölçek) alınır.
 7. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmayınız.

Metsil Süspansiyon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her kullanımdan önce şişeyi iyice çalkalayınız. Yemekle beraber veya yemeklerden sonra ve gece yatmadan önce günde 4 kez 5-10 mL alınır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Simetikon

İlaç Marka İsmi: Metsil Süspansiyon

Metsil Süspansiyon İlaç Prospektüsü


metsil-suspansiyon-ilac-prospektusu

Bir Yorum Yazın