Metpamid Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Metoklopramid hidroklorür’ dür. Metpamid Tablet, beynin mide bulantısını ve kusmayı engelleyen bölgesi üzerinde etkinlik gösteren bir ilaçtır.  Üst sindirim sistemindeki kas kasılmalarını arttırarak midenin bağırsaklara boşalmasını sağlar. Bulantı ve kusmayı önler, midede asit artışı sebebiyle oluşan rahatsızlıkları giderir. Metpamid, geciken mide boşalmalarında ortaya çıkan bulantı, kusma, mide yanması, yemeklerden sonra hissedilen inatçı dolgunluk ve iştahsızlığın kısa süreli tedavisinde; şeker hastası olan kişilerde görülen akut ve tekrarlayan diyabetik gastroparezde (mide kası felci)  görülen bulantı ve kusmanın önlenmesi;  ilaç kullanımına bağlı veya ameliyat sonrasında görülen bulantı ve kusmanın önlenmesi; kemoterapi ve radyoterapi sonrası bulantı ve kusmanın önlenmesi ve akut migrene bağlı bulantı ve kusmanın tedavisinde kullanılmaktadır.

Metpamid Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Metpamid, bulantı ve kusmayı önler, midede asit artışı sebebiyle oluşan rahatsızlıkları giderir.
 3. Metpamid, gebeliğe bağlı mide bulantısı ve kusmalarda kullanılmamalıdır.
 4. Eğer mide ya da bağırsaklarınızda tıkanıklık, kanama veya delik varsa ya da son zamanda mide-bağırsak ameliyatı geçirdiyseniz veya börek üstü bezinde tümör varsa ya da parkinson veya epilepsi hastası iseniz; Metpamid‘ i kullanmayınız.
 5. Eğer karaciğer veya böbrek problemleriniz varsa veya kalp ritm bozukluğunuz ya da başka kalp rahatsızlığı geçmişiniz varsa ya da kanınızdaki potasyum, magnezyum, sodyum seviyeleri ile ilgili bir problem, beyin ile ilgili problemler, yüksek tansiyon, astım, alerji veya porfiri adı verilen kan hastalığınız varsa; Metpamid‘ i kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 6. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol veya alkollü içeceklerle birlikte kullanılması ilacın yan etkileri olan uyuşukluk, uykulu hissetme gibi yan etkileri daha da arttırmaktadır.
 7. Kullanımı halsizlik ve uyuşukluğa sebebiyet verebileceğinden, araç veya  makine kullanmak gibi uyanık ve dinç olmayı gerektiren aktivitelerde çok dikkatli olunuz.
 8. 30 kilodan daha düşük olan çocuklarda ilacın solüsyon formu kullanılmalıdır.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Metpamid Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
 3. 30 kilodan daha küçük çocuklarda kullanılmaz. Solüsyon formu kullanılmalıdır.
 4. 9-18 yaş arası vücut ağırlığı ortalama 30-60 kg olan çocuklarda günlük önerilen doz: günde 3 defa 6 saat ara ile yarımşar tablet;
 5. 15-18 yaş arası vücut ağırlığı 60 kg üstü olan çocuklarda günlük önerilen doz: günde 3 defa 6 saat ara ile 1 er tablet;
 6. Öğünlerden yaklaşık 30 dakika önce, aç karnına alınız.
 7. Metpamid, 5 günden fazla kullanılmamalıdır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Huzursuzluk, sersemlik, yorgunluk ve halsizlik çok yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Metoklopramid hidroklorür
İlaç Marka İsmi: Metpamid Tablet

Metpamid Tablet kullanma talimatı


Metpamid-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Yorum(8)

 1. 9 Temmuz 2016
 2. 5 Ekim 2016
  • 1 Mart 2017
 3. 20 Nisan 2017
 4. 3 Eylül 2017
 5. 5 Eylül 2017
 6. 29 Ekim 2017
 7. 6 Mayıs 2018

Bir Yorum Yazın