Metpamid Oral Solüsyon (şurup)

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Metoklopramid hidroklorür’ dür. Metpamid Oral Solüsyon, beynin mide bulantısını ve kusmayı engelleyen bölgesi üzerinde etkinlik gösteren bir ilaçtır. Şeker hastası olan kişilerde görülen akut ve tekrarlayan diyabetik gastroparezde (mide kası felci)  görülen bulantı ve kusma gibi semptomların tedavisinde etkilidir. Üst sindirim sistemindeki kas kasılmalarını arttırarak midenin bağırsaklara boşalmasını sağlar. Mide bulantısı ve kusmayı önler. Geciken mide boşalmalarında ortaya çıkan bulantı, kusma, mide yanması, yemeklerden sonra hissedilen inatçı dolgunluk ve iştahsızlığın kısa süreli tedavisinde;  ilaç kullanımına bağlı veya ameliyat sonrasında görülen bulantı ve kusmalarda; kanser kemoterapisi dahil her türlü akut bulantı ve kusmalarda; akut migrene bağlı bulantı ve kusmaların önlenmesinde; mide ve ince bağırsakta radyolojik tetkikler yapılacağı zaman, mide boşalmasını ve baryumun bağırsağa geçişini kolaylaştırmakta ve radyasyon bulantı ve kusmalarının önlenmesinde; gastroözofageal reflü ve mide ülserlerinde kullanılır.

Metpamid Oral Solüsyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Üst sindirim sistemindeki kas kasılmalarını arttırarak midenin bağırsaklara boşalmasını sağlar. Mide bulantısı ve kusmayı önler.
 3. 12 haftadan uzun süre kullanmayınız.
 4. Gebeliğe bağlı mide bulantısı ve kusmalarda kullanılmamalıdır.
 5. Eğer mide ya da bağırsaklarınızda tıkanıklık, kanama veya delik varsa ya da son zamanda mide-bağırsak ameliyatı geçirdiyseniz veya börek üstü bezinde tümör varsa ya da parkinson veya epilepsi hastası iseniz; kullanmayınız.
 6. Eğer karaciğer veya böbrek problemleriniz varsa veya kalp ritm bozukluğunuz ya da başka kalp rahatsızlığı geçmişiniz varsa ya da kanınızdaki potasyum, magnezyum, sodyum seviyeleri ile ilgili bir problem, beyin ile ilgili problemler, yüksek tansiyon, astım, alerji veya porfiri adı verilen kan hastalığınız varsa; kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 7. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol veya alkollü içeceklerle birlikte kullanılması ilacın yan etkileri olan uyuşukluk, uykulu hissetme gibi yan etkileri daha da arttırmaktadır.
 8. Kullanımı halsizlik ve uyuşukluğa sebebiyet verebileceğinden, araç veya  makine kullanmak gibi uyanık ve dinç olmayı gerektiren aktivitelerde çok dikkatli olunuz.
 9. 30 kilodan daha düşük olan çocuklarda ilacın solüsyon formu kullanılmalıdır.
 10. 1 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Metpamid Oral Solüsyon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı almadan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için kutunun içerisindeki  doz pipeti ile alınız.
 3. 1-3 yaş arası, vücut ağırlığı ortalama 10-14 kg olan çocuklarda günlük önerilen doz: günde 3 defa 6 saat ara ile 1 mg;
 4. 3-5 yaş arası, vücut ağırlığı ortalama 15-19 kg olan çocuklarda günlük önerilen doz: günde 3 defa 6 saat ara ile 2 mg;
 5. 5-9 yaş arası, vücut ağırlığı ortalama 20-29 kg olan çocuklarda günlük önerilen doz: günde 3 defa 6 saat ara ile 2,5  mg;
 6. 9-18 yaş arası, vücut ağırlığı ortalama 30-60 kg olan çocuklarda ve ergenlerde günlük önerilen doz: günde 3 defa 6 saat ara ile 5  mg;
 7. 15-18 yaş arası, vücut ağırlığı 60 kg üstü  ergenlerde günlük önerilen doz: günde 3 defa 6 saat ara ile 10 mg dır.
 8. Öğünlerden yaklaşık 30 dakika önce, aç karnına alınız.
 9. Kemoterapiye bağlı bulantı ve kusmanın önlenmesinde 5 günden fazla kullanılmamalıdır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Huzursuzluk, sersemlik, yorgunluk ve halsizlik yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Metoklopramid hidroklorür
İlaç Marka İsmi: Metpamid Oral Solüsyon

Metpamid Oral Solüsyon kullanma talimatı


Metpamid-Oral-Solüsyon-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın