Methotrexate–KOÇAK Enjektabl Solüsyon İçeren Flakon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Metotreksat’dır. Methotrexate–KOÇAK Enjektabl Solüsyon İçeren Flakon, vücuttaki kanser hücreleri, kemik iliği hücreleri ve deri hücreleri gibi genelde hızlı çoğalan hücrelerin gelişimini ve yayılmasını engelleyen bir ilaçtır. Metotreksat, kötü huylu hastalıkların örneğin kan kanseri, baş ve boyun kanseri, meme kanseri, mesane, yumurtalık, testis kanserleri, rahim ağzı kanseri, mide, kalın bağırsak kanserleri, akciğer kanseri, kemik kanseri, doğumla ilişkili kötü huylu tümörler, anne karnındaki  bebeğin beslenmesine yardımcı olan hücre tümörü ve santral sistemi tümörlerinin tedavisinde kullanılmaktadır.

Methotrexate–KOÇAK Enjektabl Solüsyon İçeren Flakon  Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki kanser hücreleri, kemik iliği hücreleri ve deri hücreleri gibi genelde hızlı çoğalan hücrelerin gelişimini ve yayılmasını engelleyen bir kanser ilacıdır.
 3. Böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, mide ülseri, akciğer hastalığı, zatürre veya radyasyon tedavisi görüyor sanız ya da  herhangi bir tür enfeksiyonunuz varsa ; kullanmadan önce doktorunuza muhakkak bilgi veriniz.
 4. Tedavi süresince böbrek ve karaciğer fonksiyonlarınızı düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 5. İlacın size zararlı olup olmadığından emin olmak için belirli aralıklarla kan tahlili ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 6. Bayan iseniz bu ilacı kullanmadan önce gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir. Eğer hasta erkek ise gebeliğe sebep olmamak için  bu ilacın kullanımı süresince  kondom kullanmalı ve ilacın bitiminden sonra ki 90 gün boyunca  da kondom kullanmayı sürdürmelidir.
 7. Tedaviniz süresince alkol kullanmaktan kaçınınız.
 8. Tedavi süresince güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınınız.
 9. Tedaviden iyi sonuç alabilmek için ilacı düzenli bir şekilde kullanınız.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde  kullanılmaz.

Methotrexate–KOÇAK Enjektabl Solüsyon İçeren Flakon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, sersemlik, karaciğer enzimlerinde artış, kandaki beyaz hücrelerde azalma, allerjik reaksiyonlar, enfeksiyona karşı direnç azalması, yutak iltihabı, yutkunamama, ağız iltihabı, diş eti iltihabı, hafif kas felci, güçsüzlük, konuşma bozukluğu, karın bölgesi rahatsızlıkları, bağırsak iltihabı ve bulantı yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Metotreksat
İlaç Marka İsmi: Methotrexate–KOÇAK Enjektabl Solüsyon İçeren Flakon

Methotrexate–KOÇAK Enjektabl Solüsyon İçeren Flakon kullanma talimatı


Methotrexate–KOÇAK Enjektabl Solüsyon İçeren Flakon kullanma talimatı

Yorum Yap