MEPIRIKS 1 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Glimepirid‘ tir. MEPIRIKS 1 mg Tablet, insüline bağımlı olmayan (diyabet Tip 2) hastaların kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olan bir diyabet (şeker hastalığı) ilacıdır. Vücuttaki kan şekerini dengelemek için pankreas tarafından insülin adı verilen bir hormon üretilir. Şeker hastalığı olan kişilerde pankreas yeterli insülini üretmiyor ya da vücut üretilen insülini düzenli kullanamıyordur. Yeterli miktarda insülün hormonu salgılanamadığında şeker hücrelere gidemez ve kanda toplanır. Bu durum, kanda şeker düzeyini yükseltir. Kandaki glukoz (şeker) düzeyinin yükselmesi kalp hastalığı, böbrek hastalığı, körlük, amputasyon (organ kesilmesi, organ kopması) gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Kan şekerinin kontrol edilmesi ve yüksek kan şekerinin düşürülmesi şeker hastalığına bağlı sağlık sorunlarını önlemek veya geciktirmek açısından önemlidir. MEPIRIKS, pankreasın insülin salgılamasını arttırarak, kandaki şekerin normal seviyeye düşürülmesini sağlar. Hekiminiz uygun gördüğünde ağızdan alınan diğer diyabet ilaçları ile birlikte de kullanılabilir.

 

MEPIRIKS 1 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. MEPIRIKS, pankreasın insülin salgılamasının artmasını sağlayan şeker hastılığı ilacıdır.
 3. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 4. Susama, açlık hissi ve kısa zaman aralıklarıyla idrar yapma ihtiyacı durumları  kan şekeri seviyesinin çok fazla yüksekliğinin belirtileridir. Derhal doktorunuza başvurunuz.
 5. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 6. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve uzun süre yemek yememek gibi durumlar kan şekerinizin normalin altına düşmesine yol açar. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara  dikkat etmeniz gerekmektedir.
 7. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma riskine karşı yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 8. Eğer karaciğer hastalığınız, böbrek hastalığınız, yetersiz beslenme, kalp hastalığı öykünüz varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize söyleyiniz.
 9. Eğer, Glikoz-6-fosfat dehidrogenaz enzim (G6PD) eksikliği hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize söyleyiniz.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde bu ilacı hekiminize danışmadan kullanmayınız.

 

MEPIRIKS 1 mg Tablet’ in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış veya size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.
 2. İlacın her dozunu yemek yemeden önceki 30 dakika içerisinde veya yemekle birlikte bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ciltte ve gözlerde sarılık, trombositopeni, agranülositoz, pansitopeni  durumlarından herhangi birine sahip iseniz tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurmalısınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Glimepirid
İlaç Marka İsmi: MEPIRIKS 1 mg Tablet

MEPIRIKS 1 mg Tablet kullanma talimatı


Yorum Yap