MEGAFLEX 50/8 mg MR Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Diklofenak Sodyum (50 mg), Tiyokolşikosid (8 mg)‘dır. MEGAFLEX 50/8 mg MR Kapsül, iltihap giderici, ağrı kesici ve kas gevşetici bir ilaçtır.  Ağrı ile birlikte seyreden kas kasılmaları ile ilişkili hastalık belirtilerinin tedavisinde etkilidir. MEGAFLEX MR, ağrı, iltihap ve kas gerginliği ile belirgin kas-iskelet sistemi hastalıklarına bağlı ağrılar;  eklem kireçlenmesi (osteartrit); eklem dışı romatizma ağrıları, siyatik ağrısı,  omurganın (vertebral kolon-boyun, sırt, bel bölgesi) kas kasılmaları ile birlikte görülen ağrılar, akut ve kronik sırt-bel ağrıları, ameliyat sonrası görülen ağrılar ve kaza veya spor yaralanmalarına bağlı burkulma, incinme ve ezilmelerde oluşan şişlik ve ağrılarda kullanılır. Ayrıca ateş düşürücü etkisi de vardır.

 

MEGAFLEX 50/8 mg MR Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. MEGAFLEX MR, ağrı ile birlikte seyreden kas kasılmaları ile ilişkili hastalık belirtilerinin tedavisinde etkilidir.
 3. 7 ardışık günden fazla kullanılmamalıdır. Yan etkilerine maruz kalmamak için ağrının kontrol altında tutulabildiği en düşük doz kullanılmalıdır. Bu ilaç kısa süreli kullanım içindir.
 4. Kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. Kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 5. Tedaviniz sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşın problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurmalısınız.
 6. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası ağrılarında kullanmayınız.
 7. Kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 8. Eğer ağır karaciğer veya böbrek yetmezliği, geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseri, mide ve bağırsaklarda kanama ya da  iltihap veya ağrı kesici ilaçlara (örneğin ibuprofen,  Asetilsalisilik asit/Aspirin gibi) alerji; ağır kalp yetmezliği; kas veya kasların görev yapamaması durumlarından herhangi birine sahipseniz; kullanmayınız.
 9. Yaşlı hastalarda mide ve bağırsaklarda kanama riski daha yüksek olduğundan, dikkatli kullanılmalıdır.
 10. Diğer kas gevşeticiler ile birlikte  kullanmayınız.  Sürekli kullandığınız kas gevşetici ilacınız var ise bunu doktorunuza bildiriniz.
 11. Eğer daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ve felç , kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, burunda  polip varlığı, karaciğer hastalığı veya böbrek hastalığı durumlarından herhangi birine sahip iseniz ; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 12. İlacı kullanımınız sırasında ishal gelişirse , hemen doktorunuza durumu bildiriniz. İlaç dozunuzun azaltılması gerekebilir.
 13. •18 yaş altı çocuklarda ve ergenlerde kullanmamalıdır.
 14. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 15. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır. Anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

MEGAFLEX 50/8 mg MR Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte yemeklerden sonra alınız.
 3. Günlük önerilen doz: Günde 2 defa 1 er kapsüldür.
 4. Günde 2 kapsülden fazla kullanılmamalıdır.
 5. Tedavi süresi 5 ila 7 ardışık gündür.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ishal, hazımsızlık, gaz, sersemlik hissi, uyuklama hali, baş dönmesi, iştahsızlık ve deri döküntüsü yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Diklofenak Sodyum, Tiyokolşikosid
İlaç Marka İsmi: MEGAFLEX 50/8 mg MR Kapsül

MEGAFLEX 50/8 mg MR Kapsül kullanma talimatı


MEGAFLEX-MR-Kapsül-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın