Medicold Pediatrik Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Parasetamol (160 mg), Klorfeniramin Maleat (1 mg) ve Psödoefedrin hidroklorür (15 mg)‘ dır. Medicold Pediatrik Şurup, ağrı kesici, ateş düşürücü, üst solunum yollarında burun akıntısı, hapşırma, göz sulanması gibi alerjik belirtileri ve tıkanıklığı giderici etkilere sahiptir. İlacın etken maddelerinden Parasetamol, beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürür, ağrıyı keser; Klorfeniramin Maleat, vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı üst solunum yollarındaki  alerjik belirtilerde antihistaminik etki eder;  Psödoefedrin hidroklorür ise burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar. Medicold Pediatrik, soğuk algınlığı, grip, nezle, alerjik nezle, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit gibi üst solunum yolu akut enfeksiyonları ile birlikte görülen gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık, ödem, hapşırma, geniz akıntısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kas ağrısı, öksürük, üşüme, ateş ve vücut kırıklığının giderilmesinde kullanılmaktadır. Kullanımı 6 yaş ve üzeri çocuklar içindir. 6 yaşından küçük çocuklarda doktor kontrolünde kullanılabilir.

Medicold Pediatrik Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Medicold Pediatrik, ağrı kesici, ateş düşürücü, üst solunum yollarında burun akıntısı, hapşırma, göz sulanması gibi alerjik belirtileri ve tıkanıklığı giderici etkilere sahiptir.
  3. •3-5 gün içerisinde ağrı veya ateşin azalmaması yada yeni rahatsızlık belirtilerinin ortaya çıkması halinde ilacın kullanımını kesip, bir doktora başvurunuz.
  4. •5  ardışık günden daha uzun süre kullanmayınız.Uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.
  5. Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı,astım ya da herhangi bir akciğer hastalığı,yüksek tansiyon, kalp hastalığı, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı,  göz tansiyonu, alkol bağımlılığınız vey prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğu varsa; kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
  6. Tedaviniz süresince, parasetamol içeren başka bir ilaç kullanmamaya özen gösteriniz.
  7. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
  8. •6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
  9. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol veya alkollü içeceklerle birlikte alındığında karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
  10. Kullanımı uyuklama ve uyuşukluğa sebep olabilir.  Araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde çok dikkatli olunuz.
  11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Medicold Pediatrik Şurup’un Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
  3. 12 yaşın üzerindeki çocuklarda ve yetişkinlerde, günlük önerilen doz: her 6 saatte bir  3 veya 4 er ölçek;
  4. 6 ila 12 yaş arası çocuklarda, günlük önerilen doz: her 6 saatte bir  2 şer ölçek;
  5. 24 saatte içerisinde en fazla 4 doz kullanılır.
  6. Yemeklerden önce veya yemeklerden sonra alınabilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Baş ağrısı, baş dönmesi, uyku hali, huzursuzluk, sinirlilik, bulantı, kusma, denge bozukluğu, gaza bağlı mide-bağırsaklarda şişkinlik, karın ağrısı, kabızlık, yüz kızarması, ağız kuruluğu, idrar yapma zorluğu ve ellerde titreme yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Parasetamol, Klorfeniramin maleat, Psödoefedrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi:Medicold Pediatrik Şurup

Medicold Pediatrik Şurup kullanma talimatı


Medicold Pediatrik Şurup İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın