MEDALCITE 500 Mg Çiğneme Tableti

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Hidrotalsit’tir. MEDALCITE 500 Mg Çiğneme Tableti, mide asiditesini azaltarak pH derecesini yükselten asit giderici (antiasit) bir ilaçtır. Peptik ülser ve gastrit, mide fıtığı, aşırı mide asidi varlığı sebebiyle  görülen mide ağrısı, hazımsızlık, şişkinlik, yanma, gaz, bulantı, kusma, göğüste ağrılı yanma hissi, tekrarlayan mide ağrısı ve mide ekşimesi gibi rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılır.

MEDALCITE 500 Mg Çiğneme Tableti Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Peptik ülser ve gastrit, mide fıtığı, aşırı mide asidi varlığı rahatsızlıklarından dolayı  görülen mide ağrısı, hazımsızlık, şişkinlik, yanma, gaz, bulantı, kusma, göğüste ağrılı yanma hissi, tekrarlayan mide ağrısı ve mide ekşimesi gibi rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılır.
  3. Eğer ağır derecede böbrek yetmezliği veya  bağırsaklarda iltihabi bir  hastalık, dolaşımdaki kanda fosfat bileşiklerinin anormal derecede düşük olma durumu var ise; doktorunuzla görüşmeden kullanmayınız.
  4. İlacı almadan önce veya aldıktan sonraki 1-2 saat süre içerisinde başka herhangi bir ilaç almayınız.
  5. 12 yaş altı çocuklara MEDALCITE vermeyiniz.
  6. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmayınız.

MEDALCITE 500 Mg Çiğneme Tableti’nin Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. İlacınızı emerek veya çiğneyerek alınız. Tercihen yemeklerden 1 saat sonra veya yatmadan hemen önce alınız. Günde birkaç defa 1 ya da 2 tablet kullanılabilir. Rahatsızlıklar ortaya çıkınca ilaveten 1-2 tablet alabilirsiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. MEDALCITE kullanırken, şiddetli karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda hekiminizi bilgilendiriniz.
  2. Yan etki; Yumuşak dışkı, ishal, kusma, kabızlık

İlaç Etken Maddesi:  Hidrotalsit
İlaç Marka İsmi: MEDALCITE 500 Mg Çiğneme Tableti
Sırasıyla; Sindirim Sistemi ve Metabolizma, Mide ilaçları, Antiasitler, Magnezyum Aluminyum Kalsiyum Kombinasyonları ve hidrotalsit şeklinde sınıflandırılmış olup, A02AD04 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden reçetesiz temin edebileceğiniz MEDALCITE, KOÇAK FARMA İLAÇ VE KİMYA SANAYİ firmasının ürünüdür.
MEDALCITE de dahil hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz MEDALCITE’yi nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. MEDALCITE’yi size verilen dozlardan daha fazla kullanmanız rahatsızlığınızda daha çabuk bir iyileşme sağlamaz. MEDALCITE ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.

 

MEDALCITE 500 Mg Çiğneme Tableti kullanma talimatı (İlaç Prospektüsü)


medalcite-500-mg-cigneme-tableti-ilac-prospektusu

MEDALCITE 500 Mg Çiğneme Tableti kısa ürün bilgisi

MEDALCITE 500 Mg Çiğneme Tableti kısa ürün bilgisi

Yorum Yap