Maxidex Steril Oftalmik Süspansiyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Deksametazon’dur. Maxidex Steril Oftalmik Süspansiyon, vücutta iltihaplanma durumlarında meydana gelen şişme ve ağrıyı azaltıp, iltihaplanma sürecini engelleyen  bir ilaçtır. Gözyaşı kesesi ve gözyaşı bezlerinin iltihabı, gözü koruyan zarın,  gözün kornea tabakasının ve gözün ön bölümünün enfeksiyon kökenli olmayan iltihabı ve alerjik rahatsızlıklarının ( kızarıklık, şişme ve ağrı) tedavisinde, dış etkenlerin yol açtığı gözü koruyan zarın yanması ya da  yaralanması ve göz ameliyatından sonra gözde görülen iltihabi durumların tedavisinde kullanılır.

Maxidex Steril Oftalmik Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Gözyaşı kesesi ve gözyaşı bezlerinin iltihabı, gözü koruyan zarın,  gözün kornea tabakasının ve gözün ön bölümünün enfeksiyon kökenli olmayan iltihabı ve alerjik rahatsızlıklarının ( kızarıklık, şişme ve ağrı) tedavisinde, dış etkenlerin yol açtığı gözü koruyan zarın yanması ya da  yaralanması ve göz ameliyatından sonra gözde görülen iltihabi durumların tedavisinde kullanılır.
 3. Gözünüzün ön bölümünde virüse bağlı olarak oluşan iltihaplanma, çiçek, suçiçeği ve diğer virüse bağlı göz hastalıklarınız varsa ya da gözünüzde mantara bağlı hastalıklar varsa bu ilacı kullanmayınız.
 4. Eğer Glokom (göz içi basıncında artış) hastalığınız varsa doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 5. Teşhisi konmamış göz rahatsızlıklarının tedavisi için kullanmayınız.
 6. İlacı kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün içinde iyileşme olmazsa doktorunuza başvurunuz.
 7. Eğer gözünüzde tedavi ve kontrol altına alınmamış bakteri, virüs ya da mantar enfeksiyonu varsa bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
 8. Tedavisi süresince  kontakt lens kullanılması önerilmemektedir. Lens kullanıyorsanız, ilacınızı uyguladıktan sonra en az 15 dakika beklemelisiniz. Daha sonra lensinizi takabilirsiniz.
 9. Damlalığın ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara sebep olabilir.
 10. İlacı damlattığınızda  görme bulanıklığı olacağından, görmeniz netleştikten sonra, araç veya makine kullanmak gibi  dikkat gerektiren aktiviteler yapabilirsiniz.
 11. Çocuklarda kullanılması önerilmemektedir.
 12. Eğer birden fazla göz damlası veya merhem kullanmanız gerekiyorsa, iki damla arasında 5 dakikalık bir süre olmalıdır. En son merhem sürülmelidir.
 13. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

 

Maxidex Steril Oftalmik Süspansiyon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Kafanızı hafif bir şekilde geriye alın, alt göz kapağını aşağı çekin , ileri ve uzağa doğru bakın , damlanızı damlatıp gözünüzü kapatın. Damlanızı gözünüze damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına bastırınız, bir dakika bekleyiniz, damlanın gözyaşı kanalına akmasını engelleyiniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Gözlerde kızarıklık, yanma ya da batma gibi hafif yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Deksametazon

İlaç Marka İsmi: Maxidex Steril Oftalmik Süspansiyon

Maxidex Steril Oftalmik Süspansiyon İlaç Prospektüsü


Maxidex-Steril-Oftalmik-Süspansiyon-İlaç-Prospektüsü

1 Yorum

 1. 18 Haziran 2016

Bir Yorum Yazın