Maxidex Steril Oftalmik Pomad

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Deksametazon’tır. Maxidex Steril Oftalmik Pomad, vücutta iltihaplanma durumlarında meydana gelen şişme ve ağrıyı azaltıp, iltihaplanma sürecini engelleyen  bir ilaçtır. Gözü koruyan zarın gözün kornea tabakasının ve gözün ön bölümünün enfeksiyon kökenli olmayan iltihabi ve alerjik rahatsızlıkların ( kızarıklık, şişme ve ağrı) tedavisinde, dış etkenlerin yol açtığı gözü koruyan zarın yanması ya da  yaralanması  ve göz ameliyatından sonra gözde görülen iltihabi durumların tedavisinde kullanılır.

Maxidex Steril Oftalmik Pomad Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Gözü koruyan zarın gözün kornea tabakasının ve gözün ön bölümünün enfeksiyon kökenli olmayan iltihabi ve alerjik rahatsızlıkların ( kızarıklık, şişme ve ağrı) tedavisinde ve göz ameliyatından sonra gözde görülen iltihabi durumların tedavisinde kullanılır.
 3. Gözünüzün ön bölümünde virüse bağlı olarak oluşan iltihaplanma, çiçek, suçiçeği ve diğer virüse bağlı göz hastalıklarınız varsa ya da gözünüzde mantara bağlı hastalıklar varsa bu ilacı kullanmayınız.
 4. Eğer Glokom (göz içi basıncında artış) hastalığınız varsa doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 5. Teşhisi konmamış göz rahatsızlıklarının tedavisi için kullanmayınız.
 6. İlacı kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün içinde iyileşme olmazsa doktorunuza başvurunuz.
 7. Eğer gözünüzde tedavi ve kontrol altına alınmamış bakteri, virüs ya da mantar enfeksiyonu varsa bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
 8. Tedavisi süresince  kontakt lens kullanılması önerilmemektedir. Lens kullanıyorsanız, ilacınızı uyguladıktan sonra en az 15 dakika beklemelisiniz. Daha sonra lensinizi takabilirsiniz.
 9. İlacı uyguladığınızda  görme bulanıklığı olacağından, görmeniz netleştikten sonra, araç veya makine kullanmak gibi  dikkat gerektiren aktiviteler yapabilirsiniz.
 10. Çocuklarda kullanılması önerilmemektedir.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Maxidex Steril Oftalmik Pomad’ın Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Kafanızı hafif bir şekilde geriye alın, alt göz kapağını aşağı çekin, ileri ve uzağa doğru bakın, pomadı, alt göz kapağınızın içine ince bir tabaka halinde sürünüz. Gözünüzü kapatıp, birkaç dakika gözünüzü tüm yönlere çevirerek ilacın dağılmasını sağlayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Gözlerde kızarıklık, yanma ya da batma gibi hafif yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Deksametazon

İlaç Marka İsmi: Maxidex Steril Oftalmik Pomad

Bir Yorum Yazın