MAJEZIK DUO Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Flurbiprofen, Tiyokolşikosid’dır. MAJEZIK  DUO  Film Kaplı Tablet,  kasların aşırı seviyede gerilmesinden sorumlu olan beyin ve omurilik kaynaklı  kas gerginliğini azaltan ve ortadan kaldıran kas gevşetici ve ağrı kesici  bir ilaçtır. Ağrı ile birlikte görülen kas spazmları ile ilişkili hastalık belirtilerinin tedavisinde; eklem dışı romatizma, kireçlenme (osteartrit); omurganın (vertebral kolon-boyun, sırt, bel bölgesi) ağrılı hastalık belirtilerinin tedavisinde ve travma veya ameliyat sonrası oluşan ağrıların giderilmesinde kullanılır.

MAJEZIK  DUO  Film Kaplı Tablet, Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Ağrı ile birlikte görülen kas spazmları ile ilişkili hastalık belirtilerinin tedavisinde; eklem dışı romatizma, kireçlenme (osteartrit); omurganın (vertebral kolon-boyun, sırt, bel bölgesi) ağrılı hastalık belirtilerinin tedavisinde ve travma veya ameliyat sonrası oluşan ağrıların giderilmesinde kullanılır.
 3. İlacın kullanımı, sindirim sisteminde tahrişe yol açabilir. Tedaviniz boyunca, bu ilaçla birlikte bir mide koruyucu ilaç kullanınız.
 4. Eğer geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseri, mide ve bağırsaklarda kanama, ciddi böbrek rahatsızlığı, karaciğer rahatsızlığı, ciddi kalp yetmezliği ve kasların görev yapamaması (kasılamaması) ve Asetilsalisilik asit’e (Aspirin, Ecopirin, Coraspin, Asinpirine, ) alerji durumlarından herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanmayınız.
 5. İlacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir.Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. İlacın kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 7. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası kesinlikle kullanmayınız.
 8. Fizik tedavi seanslarına hazırlık için kullanıyorsanız, ilacın kas gevşetici özelliğini gösterebilmesi için seanstan 1-2 saat önce almalısınız.
 9. Diğer kas gevşeticiler ile birlikte bu ilacı kullanmayınız.  Sürekli kullandığınız kas gevşetici ilacınız var ise bunu doktorunuza bildirmelisiniz.
 10. Eğer böbrek hastalığı, epilepsi (sara), kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaç kullanımı ve kanama problemleri  durumlarından herhangi birine sahip iseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz. Bu ilacın kullanımı size uygun olmayabilir ya da doktorunuz tarafından doz ayarlaması yapılabilir veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 11. İlacı kullanımınız sırasında ishal meydana gelirse , hemen doktorunuza durumu bildiriniz. İlaç dozunuzun azaltılması gerekebilir.
 12. 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması sakıncalıdır.
 13. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini ve mide kanaması riskini arttırabilir.
 14. Yaşlı yetişkinlerin mide ve bağırsaklarla ilgili yan etkilere maruz kalma riski daha fazladır.
 15. Kullanımı nadiren de olsa uyku hali, sersemlik ve görme bozukluğuna sebep olabileceğinden, makine veya araç kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 16. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Kullanımı anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

MAJEZIK  DUO  Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte yemeklerden sonra alınız. Günde en fazla 2 tablet alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ishal, halsizlik, ateş, terleme, çarpıntı, ağız kuruluğu, tat almada bozukluk yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Flurbiprofen, Tiyokolşikosid

İlaç Marka İsmi: MAJEZIK  DUO  Film Kaplı Tablet

MAJEZIK  DUO  Film Kaplı Tablet kullanma talimatı


MAJEZIK-DUO-Film-Kaplı-Tablet-İlaç-Prospektüsü

1 Yorum

 1. 24 Ağustos 2016

Bir Yorum Yazın