Macrol Film Tablet 500 mg

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Klaritromisin‘dir. Macrol Film Tablet 500 mg, vücuttaki bakterilerle savaşarak , bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir. Macrolbademcik iltihabı (tonsillit), yutak iltihabı (farenjit), yüz kemiklerinin içindeki hava boşluklarının iltihabı (akut sinüzit) ve orta kulak iltihabını (Akut otitis media) içeren üst solunum yolu enfeksiyonları;  KOAH alevlenmesi, zatürre (akciğer iltihabı-pnömoni), akut bronşit gibi alt solunum yolu enfeksiyonları; diş eti iltihaplanması; apse, ülser, çıban, yara enfeksiyonu, yılancık, tırnak kenarının iltihaplanması, kıl kökü iltihabı, selülit (deri altı dokusunun yaygın cerahatlı iltihabı) gibi deri ve yumuşak doku  enfeksiyonlarının tedavisi ve mikobakterinin sebep olduğu  tüberküloz, cüzzam (lepra)  gibi enfeksiyonların tedavisi için kullanılmaktadır. Ayrıca mide ülseri tedavisinde diğer ilaçlara ek olarak da  kullanılabilir.

 

Macrol Film Tablet 500 mg Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Macrol, vücuttaki bakterilerle savaşarak , bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir.
 3. MACROL soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmemektedir. Sadece bakteriyal enfeksiyonların tedavisi içindir.
 4. Eğer antibiyotik alerjisi, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, kendinizde ya da ailenizde uzun QT aralığı varlığı, çizgili kas zayıflığı, porfiri  gibi hastalıklardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir.
 5. Tedaviniz sırasında her zamankinden daha fazla sıvı tüketmelisiniz.
 6. MACROL Tablet kullanırken kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate almalısınız. Çünkü hastalık belirtileriniz,  hastalığınız tam anlamıyla tedavi olmadan düzelme gösterebilir.
 7. Kullanımı genellikle 7 ila 14 günlüktür. Mide ülseri tedavisinde bu süre uzayabilir.
 8. •12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 9. Kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen hekiminize başvurunuz.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı önerilmemektedir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

Macrol Film Tablet 500 mg’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
 3. Yetişkinlerde günlük önerilen doz: Sabah ve akşam olmak üzere 12 saat ara ile günde 2 defa alınır.
 4. •12 yaş ve üzeri çocuklarda yetişkin dozu kullanılabilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Macrol kullandıktan sonra karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekiminize başvurunuz.
 2. İshal, kusma, mide bulantısı, karın ağrısı, hazımsızlık, uykusuzluk yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Klaritromisin
İlaç Marka İsmi: Macrol Film Tablet 500 mg
Sırasıyla, Antienfektifler, Sistemik Antibakteriyeller, Makrolidler, Linkozamidler ve streptograminler, Makrolidler ve Klaritromisin  olarak sınıflandırılmış şekilde, J01FA09 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz MACROL, SANOVEL İLAÇ SANAYİ firmasının ürünüdür.
Ruhsat Sahibi :
Sanovel İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Balabandere Cad. İlaç Sanayi Yolu No: 14, 34460 İstinye – Sarıyer / İstanbul 34460
Tel : 0(212) 362 18 00
Faxks : 0(212) 362 14 84

Üretici Firma: Sanovel İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
34580 Silivri – İstanbul
MACROL 500 mg için kısa bilgi ve prospektüs pdf belgeleri (endikasyonu, MACROL ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce bilinmesi gerekenler; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı;  ilaç etkileşimi, sakıncaları; saklama koşulları; uygulama biçimi; dozaj bilgileri; istenmeyen-yan etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler) aşağıdadır.

Macrol Film Tablet 500 mg kullanma talimatı(ilaç prospektüsü)


Macrol Film Tablet 500 mg kullanma talimatı(ilaç prospektüsü)

Macrol Film Tablet 500 mg kısa ürün bilgisi


Macrol Film Tablet 500 mg kısa ürün bilgisi

Yorum Yap