MACROL 125 mg/ml (5 ml) Oral Süspansiyon İçin Granül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Klaritromisin‘ dir. MACROL 125 mg/ml (5 ml) Oral Süspansiyon İçin Granül, vücuttaki bakterilerle savaşarak , bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir. MACROL süspansiyon,  bademcik iltihabı (tonsillit), yutak iltihabı (farenjit), yüz kemiklerinin içindeki hava boşluklarının iltihabı (akut sinüzit) ve orta kulak iltihabını (Akut otitis media) içeren üst solunum yolu enfeksiyonları;  KOAH alevlenmesi, zatürre (akciğer iltihabı-pnömoni), akut bronşit gibi alt solunum yolu enfeksiyonları; diş eti iltihaplanması; apse, ülser, çıban, yara enfeksiyonu, yılancık, tırnak kenarının iltihaplanması, kıl kökü iltihabı, selülit (deri altı dokusunun yaygın cerahatlı iltihabı) gibi deri ve yumuşak doku  enfeksiyonlarının tedavisi ve mikobakterinin sebep olduğu  tüberküloz, cüzzam (lepra)  gibi enfeksiyonların tedavisi için kullanılmaktadır. Ayrıca mide ülseri tedavisinde diğer ilaçlara ek olarak da  kullanılabilir. Kullanımı 6 ay ila 12 yaş arası çocuklar içindir.

 

MACROL 125 mg/ml (5 ml) Oral Süspansiyon İçin Granül  Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. MACROL 125 mg süspansiyon (şurup), vücuttaki bakterilerle savaşarak , bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir.
 3. Bu ilaç soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmemektedir. Sadece bakteriyal enfeksiyonların tedavisi içindir.
 4. Eğer antibiyotik alerjisi, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, kendinizde ya da ailenizde uzun QT aralığı varlığı, çizgili kas zayıflığı, porfiri  gibi hastalıklardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir.
 5. Tedaviniz sırasında her zamankinden daha fazla sıvı tüketmelisiniz.
 6. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate almalısınız. Çünkü hastalık belirtileriniz,  hastalığınız tam anlamıyla tedavi olmadan düzelme gösterebilir.
 7. İlacın kullanımı genellikle 5 ila 10 günlüktür. Mide ülseri tedavisinde bu süre uzayabilir.
 8. •6 aylıktan küçük bebeklerde kullanılmamalıdır.
 9. İlacın kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen doktorunuza başvurunuz.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı önerilmemektedir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

MACROL 125 mg/ml (5 ml) Oral Süspansiyon İçin Granül’ ün Kullanım Şekli :

 1. MACROL 125 mg Süspansiyon da dahil olmak üzere hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. MACROL Süspansiyon ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
 2. İlacı çocuğunuza doğru dozda verdiğinizden emin olmak için süspansiyonun kendi doz şırıngası ile veriniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. MACROL ŞURUP’u kullanırken, karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. İshal, kusma, mide bulantısı, karın ağrısı, hazımsızlık, uykusuzluk yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Klaritromisin
İlaç Marka İsmi: MACROL 125 mg/ml (5 ml) Oral Süspansiyon İçin Granül
Sırasıyla, Antienfektifler, Sistemik Antibakteriyeller, Makrolidler, Linkozamidler ve streptograminler, Makrolidler ve Klaritromisin  olarak sınıflandırılmış şekilde, J01FA09 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz MACROL 125 mg, SANOVEL İLAÇ SANAYİ firmasının ürünüdür.
MACROL 125 mg süspansiyon için kısa bilgi ve prospektüs pdf belgeleri aşağıdadır. (Endikeleri, MACROL 125 mg süspansiyon ne ilacıdır; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı; etkileşme, sakıncaları; faydaları, saklama koşulları; kullanım şekli; dozu; istenmeyen etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler gibi bu ilaç hakkında bilinmesi gereken hususları içerir.)

MACROL 125 mg-ml (5 ml) Oral Süspansiyon İçin Granül kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)
MACROL 125 mg-ml (5 ml) Oral Süspansiyon İçin Granül kullanma talimatı

MACROL 125 mg-ml (5 ml) Oral Süspansiyon İçin Granül kısa ürün bilgisi
MACROL 125 mg-ml (5 ml) Oral Süspansiyon İçin Granül kısa ürün bilgisi

Yorum Yap