Macmiror Complex Vajinal Ovül

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Nistatin, Nifuratel’dir. Macmiror Complex Vajinal Ovül, vajinal bölgede mantar, bakteri ve protozalara karşı etkili bir ilaçtır.  Kadın dış üreme organlarında ve vajinada görülen vajinal mantar enfeksiyonu, vajina iltihabı belirtileri (vajina içerisinde yanma, kızarıklık, kaşıntı, şişme, anormal akıntı gibi) ve Trikomonas cinsi parazitlerin neden olduğu bir enfeksiyon çeşidi olan Trikomoniyaz (vajinada kaşıntı, yanma ve kirli sarı-yeşil köpüklü akıntı belirtileriyle kendini gösteren bir enfeksiyon türü) tedavisinde kullanılır.

Macmiror Complex Vajinal Ovül

Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vajinal mantar enfeksiyonu, vajina iltihabı belirtileri (vajina içerisinde yanma, kızarıklık, kaşıntı, şişme, anormal akıntı gibi) ve Trikomonas cinsi parazitlerin neden olduğu bir enfeksiyon çeşidi olan Trikomoniyaz (vajinada kaşıntı, yanma ve kirli sarı-yeşil köpüklü akıntı belirtileriyle kendini gösteren bir enfeksiyon türü) tedavisinde kullanılır.
 3. Tedavi süresince cinsel ilişkiden kaçınınız. Enfeksiyonu partnerinize bulaştırmamak için kondom kullanmanız yeterli olmayabilir. Çünkü bu ilaç kondomun (prezervatif) etkinliğini azaltabilir. Ancak bu etki geçicidir, sadece tedavi süresince meydana gelir.
 4. Eğer ciddi karaciğer fonksiyon bozukluğu, gebeliğin ilk 3 ayında bulunmak, porfiri, veya sara(epilepsi) rahatsızlıklarından biri yada bir kaçına sahipseniz doktorunuza söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 5. Trikomonas kaynaklı vajina iltihaplanması halinde eşinizinde sizinle birlikte tedavi olması gerekmektedir.
 6. Göz,burun ve ağız içine temsından sakınınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 7. Bakireler bu ilacı kullanmamalıdırlar.
 8. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymemelisiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giyiniz.
 9. Yeni bir enfeksiyon oluşmaması için kullandığınız çamaşır ve havluların  pamuklu  olmasına dikkat ediniz, kullandığınız çamaşırı her gün değiştiriniz ve kaynatınız.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Macmiror Complex Vajinal Ovül’ün kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Ovül olarak hazırlanan ilacınızı mümkün olduğunca vajina içinin en derinine yerleştiriniz. Ve yaklaşık yarım saat ayağa kalkmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Vajinada yanma, kaşıntı gibi hafif yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Nistatin, Nifuratel

İlaç Marka İsmi:  Macmiror Complex Vajinal Ovül

Macmiror Complex Vajinal Ovül İlaç Prospektüsü


Macmiror Complex Vajinal Ovül İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın