LUXAT 10 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Montelukast sodyum’dur. LUXAT 10 mg Film Tablet, polen gibi alerjen maddelerin vücuda girmesiyle salgılanan kimyasalları engelleyen bir ilaçtır. Salgılanan kimyasallar engellenmedikleri takdirde akciğerlerde şişlik ve astımla sonuçlanacak durumlara sebep olur. 15 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde inatçı astımın tedavisinde ve yine bu yaş grubu hastalarda mevsimsel alerjik rinit ve yıl boyu devam eden alerjik rinit belirtilerinin (burun akıntısı, tıkanması ve kaşınması, hapşırık gibi) giderilmesi için kullanılır.

LUXAT 10 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. 15 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde inatçı astımın tedavisinde ve yine bu yaş grubu hastalarda mevsimsel alerjik rinit ve yıl boyu devam eden alerjik rinit belirtilerinin (burun akıntısı, tıkanması ve kaşınması, hapşırık gibi) giderilmesi için kullanılır.
  3. Eğer astımınız varsa veya astımınız asetilsalisilik asit (aspirin) alınca kötüleşiyorsa, asetilsalisilik asit içeren ilaçları kullanmaktan kaçınınız.
  4. Eğer karaciğer hastalığınız, böbrek yetmezliğiniz ya da aspirine karşı alerjiniz var ise; kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz.
  5. Başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. Başlamış olan astım krizi için aldığınız kurtarıcı inhale  ilacınızı her zaman yanınızda bulundurunuz.
  6. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

LUXAT 10 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen aç ve tok karnına alabilirsiniz. Önerilen doz günde 1 kez 1 tablettir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Üst solunum yolu enfeksiyonu, bulantı, kusma, ishal, döküntü ve ateş yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Montelukast sodyum
İlaç Marka İsmi: LUXAT 10 mg Film Tablet

LUXAT 10 mg Film Tablet Kullanma Talimatı


luxat-10-mg-film-tablet-kullanma-talimati

Bir Yorum Yazın