Lustral 50 mg Film Kaplı Çentikli Tablet

Endikasyon Bilgisi:

Lustral Film Çentikli Tablet İlacı

Lustral Film Çentikli Tablet İlacı

Lustral 50 mg Film Kaplı Çentikli Tablet’in etken maddesi Sertralin hidroklorür’dür.  Bu etken madde,  beyinde salgılanan ve  sinir hücreleri arasında iletimi ve ruh halinin kontrolünü sağlayan  serotonin adlı kimyasala etki ederek, serotoninin seviyesini normale çevirir. Depresyon ( majör depresif bozukluk) tedavisi ve nükslerinin önlenmesi; Agorafobili (sıkıntı ve baş dönmesi ile beliren açık alan hastalığı, yabancı ve kalabalık yerlerden, boşluktan, yükseklikten korkma) panik bozukluk;   obsesif – kompülsif bozukluk (tekrarlanan ya da alışkanlığa dönüşmüş davranış veya hareketler yapma ve bunlara eğilim gösterme) durumu; sosyal fobi (sosyal anksiyete bozukluğu) travmaya bağlı stres bozukluğu durumu ve adet öncesi görülen ruhsal gerilim durumlarının tedavisinde kullanılır.

Lustral 50 mg Film Kaplı Çentikli Tablet Hakkında  Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesi olan Sertralin hidroklorür’e karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 2. Sertralin hidroklorür bir çok ilaçla etkileşime girebilir. Özellikle MAO inhibitörü grubundan bir ilaç kullanıyorsanız Lustral kullanmayınız. Eğer şuanda MAO inhibitörü ilaç kullanıyorsanız, en az 2 hafta sonra Lustral kullanabilirsiniz. Lütfen ilacı kullanmadan önce kullandığınız bütün ilaçları doktorunuza söyleyiniz.
 3. 24 yaşından küçük yaşta olan kişilerin dikkatli kullanması gerekir. İlaç kullanımına bağlı intihar düşüncesi kişide gelişebilir, 24 yaşından küçüklerde bu risk artar. İlaç kullanım süresinin ilk 3 ayında doktorunuzun sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekir.
 4. Eğer karaciğer ya da böbrek hastalığınız, geçmişinizde uyuşturucu bağımlılığı ya da intihar ile ilgili bir düşünce durumu, bipolar bozukluk, sara hastalığı ya da nöbet geçirme durumu mevcutsa bu ilacı kullanmadan önce bunları doktorunuza belirtiniz.
 5. İlaç anne karnındaki bebeğe zararlı olabilir.  Lütfen bu konuyu doktorunuza danışınız.
 6. İlaç düşünce ve tepkilerinize etki edeceğinden araç ya da makine kullanmanız söz konusuysa çok dikkatli olmanız gerekir. İlacın üzerinizdeki etkisini gözlemlemeden araç ya da makine kullanımı tavsiye edilmez.
 7. Eğer bebek emzirme dönemindeyseniz ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz, çünkü ilaç anne sütüne geçebilir ve bebeğe zararlı olabilir.
 8. Lustral kullandığınız süre boyunca alkol almaktan kaçınınız.

Lustral 50 mg Film Kaplı Çentikli Tablet’in Kullanım Şekli:

İlacı doktorunuz nasıl reçete ettiyse ona tam uyunuz. Lütfen tedavi süresince doktorunuzun talimatlarının dışına çıkmayınız. İlaçtan en iyi şekilde faydalanabilmek için doktorunuz ilacın dozunda çeşitli ayarlamalar yapabilir. Lustral’in tablet formunu bir bardak su ile alabilirsiniz. İlacı almanız gereken saatlerde alınız, her gün aynı saatte almaya dikkat ediniz. Kendinizi iyi hissetseniz dahi ilacı doktor gözetimini dışında bırakmayınız. Lütfen doktorunuzun belirlediği süre boyunca ilacı kullanmaya devam ediniz.

Lustral Film Kaplı Çentikli Tablet’in Yan Etkileri:

 1. İlacın etken maddesine alerjiye bağlı kurdeşen, nefes almada güçlük, dil, dudak, yüz ve boğazda şişme gibi durumlarda lütfen ilacın kullanımını durdurunuz ve acil yardım alınız.
 2. Eğer durumunuzda ciddi bir değişiklik, aşırı derecede endişe ve kaygı, panik atak krizleri, intihar ile ilgili düşünceler, uyku sorunları, alıngan olma, hiperaktiflik ve huzursuzluk gibi durumlar meydana geldiyse lütfen doktorunuzla acil olarak görüşünüz.
 3. Eğer aşırı terleme, kalp atışlarında düzensizlik ve hızlı kalp atışı, nöbet geçirme, titreme, ishal, aşırı mide bulantısı, kusma gibi durumlar oluştuysa acil yardım alınız ve doktorunuzla görüşünüz.

Lustral’in Daha Hafif Yan Etkileri ise şunlardır;

 1. Baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, mide ekşimesi, hazımsızlık, ishal, iştahsızlık,  ağız kuruluğu, uykusuzluk, terleme, heyecan, halsizlik, güçsüzlük, kas ve eklem ağrısı, deride normal olmayan kanama, idrar yapmada güçlük, görme bozukluğu, adet düzensizliği, iktidarsızlık, karıncalanma ve vücutta his kaybı gibi yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde doktorunuzla görüşünüz.

 

İlaç Etken Maddesi: Sertralin hidroklorür

İlaç Marka İsmi: Lustral 50 mg Film Kaplı Çentikli Tablet

Yorum(3)

 1. 2 Kasım 2014
 2. 27 Nisan 2016
 3. 27 Mayıs 2016

Bir Yorum Yazın