LUSTRAL Tablet

Endikasyon Bilgisi :

Lustral Film Çentikli Tablet İlacı

Lustral Film Kaplı Çentikli Tablet İlacı

LUSTRAL 50 mg Çentikli Film Tablet’in etken maddesi Sertralin ‘dir. Bu etken madde, beyinde salgılanan ve  sinir hücreleri arasında iletimi ve ruh halinin kontrolünü sağlayan  serotonin adlı kimyasala etki ederek, serotoninin seviyesini normale çevirir. Depresyon ( majör depresif bozukluk) tedavisi ve nükslerinin önlenmesi; Agorafobili (sıkıntı ve baş dönmesi ile beliren açık alan hastalığı, yabancı ve kalabalık yerlerden, boşluktan, yükseklikten korkma) panik bozukluk;   obsesif – kompülsif bozukluk (tekrarlanan ya da alışkanlığa dönüşmüş davranış veya hareketler yapma ve bunlara eğilim gösterme) durumu; sosyal fobi (sosyal anksiyete bozukluğu) travmaya bağlı stres bozukluğu durumu ve adet öncesi duygulanım bozukluğu, aşırı huzursuzluk durumlarının tedavisinde kullanılır.

LUSTRAL 50 mg Çentikli Film Tablet Hakkında  Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. LUSTRAL, beyinde salgılanan ve  sinir hücreleri arasında iletimi ve ruh halinin kontrolünü sağlayan  serotonin adlı kimyasala etki ederek, serotoninin seviyesini normale çevirir.
 3. LUSTRAL, uyku ilacı veya sakinleştirici değildir.
 4. Eğer MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. LUSTRAL kullanımını bıraktıktan sonra ise, MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanacaksanız 7 gün beklemelisiniz.
 5. Doktorunuza danışmadan ilacın kullanımını bırakmayınız. Aksi takdirde hoş olmayan yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 6. İlacınızı, soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları gibi uyku verici ilaçlarla birlikte kullanmaktan kaçınınız.  Bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz.
 7. İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihara yeltenme söz konusu olduğundan özellikle 24  yaş altı kişiler, bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra  bir iki hafta doktor gözetiminde bulunulmalıdır.
 8. Eğer karaciğer ve böbrek hastalığı, şizofreni, bipolar bozukluk, hap bağımlılığı, intihar düşüncesi öyküsü ve epilepsi gibi rahatsızlıklarınız var ise LUSTRAL ‘ ı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu durumunuz hakkında bilgilendiriniz.
 9. Tedaviniz sırasında kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi rahatsızlıklarda derhal doktorunuza başvurunuz.
 10. Tedavinizin en az 1-2 haftasında ailenizin ve çevrenizdekilerin ruh halinizdeki değişimler konusunda  dikkatli olmaları ve doktorunuzun sizi bu süre zarfında düzenli olarak kontrol etmesi gerekiyor.
 11. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araba veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 12. İlacı kullanırken  alkol almayınız. Alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 13. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

LUSTRAL 50 mg Çentikli Film Tablet’in Kullanım Şekli:

 1. Hekiminiz LUSTRAL’ ı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. LUSTRAL’ ı size verilen dozlardan daha fazla kullanmayınız. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber alınız. Yemek esnasında veya öğün aralarında alınabilir. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

LUSTRAL 50 mg Çentikli Film Tablet’in Yan Etkileri:

 1. Sertralin alerjisine bağlı kurdeşen, nefes almada güçlük, dil, dudak, yüz ve boğazda şişme gibi durumlarda lütfen ilacın kullanımını durdurunuz ve acil yardım alınız.
 2. Uykusuzluk, baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik, uykululuk hali, yorgunluk, ishal, hasta hissetme, ağız kuruluğu ve cinsel aktivite bozukluğu çok yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Sertralin
İlaç Marka İsmi: LUSTRAL 50 mg Çentikli Film Tablet

LUSTRAL sırasıyla; Sinir Sistemi, Psikoanaleptikler, Antidepresanlar, Selektif serotonin reuptake inhibitörleri ve sertralin şeklinde sınıflandırılmış olup, N06AB06 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz LUSTRAL, PFİZER İLAÇLARI  firmasının ürünüdür.

LUSTRAL 50 mg Çentikli Film Tablet’e ait kullanma talimatı(ilaç prospektüsü)


LUSTRAL 50 mg Çentikli Film Tablet kullanma talimatı

LUSTRAL 50 mg Çentikli Film Tablet’in kısa ürün bilgilendirmesi

LUSTRAL 50 mg Çentikli Film Tablet'in kısa ürün bilgilendirmesi

LUSTRAL da dahil hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız.

12 Yorum

 1. raim 2 Kasım 2014
 2. Can 27 Nisan 2016
  • Seker 28 Haziran 2017
 3. tahsin alparslan 27 Mayıs 2016
 4. Şenay 16 Nisan 2018
 5. Ayhan 5 Temmuz 2018
 6. Taga 9 Ekim 2018
 7. Mehmet bay 22 Ocak 2019
 8. Sibel 2 Mart 2019
 9. Adil 19 Nisan 2019
  • Kartal 23 Nisan 2019
 10. delimavi 5 Aralık 2020

Yorum Yap