LOPRESOR SR 200 mg Divitab Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Metoprolol tartarat’tır. LOPRESOR SR 200 mg Divitab Tablet, stres hormonlarının kalpteki etkisini azaltarak kalp atım hızının (nabzın) yavaşlamasını sağlar. LOPRESOR SR, yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde ve yüksek tansiyon hastalarında yüksek kan basıncından dolayı ortaya çıkan kalp krizi, inme (felç) ve erken ölüm riskinin azaltılmasında; kalp krizi tedavisinde ve ilerideki kalp krizlerinin önlenmesinde;  stres veya egzersiz ile ortaya çıkan kalp ve  göğüs ağrısının (anjina) önlenmesi ve tedavisinde; aritmi (kalp atışlarında düzensizlik) tedavisinde; tiroid bezinin aşırı çalışmasının tedavisindesinirsel gerginlik ve anksiyeteye bağlı çarpıntının tedavisinde kullanılır. Ayrıca migrende koruyucu tedavi olarak da kullanılmaktadır.

LOPRESOR SR 200 mg Divitab Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. LOPRESOR SR, stres hormonlarının kalpteki etkisini azaltarak kalp atım hızının (nabzın) yavaşlamasını sağlar.
 3. Eğer, kalbiniz ile ilgili herhangi bir sorun  veya kalp atışlarınızda yavaşlama varsa ya da kan basıncınız düşükse, kan dolaşımı probleminiz veya akciğerleriniz ile ilgili problemleriniz varsa LOPRESOR SR ‘yi kullanmayınız.
 4. Eğer ağır böbrek yetmezliğiniz veya  kan dolaşım bozukluğunuz ( kesik kesik topallama) varsa ya da  astımınız varsa LOPRESOR SR ‘yi  kullanmadan önce doktorunuza rahatsızlıklarınızı ve kullandığınız ilaçları söyleyiniz.
 5. Eğer herhangi bir ameliyat olma durumu varsa, ameliyattan belli bir süre önce LOPRESOR SR ‘yi  tam olarak ne kadar kullandığınızı cerrahınıza bildiriniz. İlacı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 6. Eğer LOPRESOR SR ‘yi  yüksek tansiyon tedavisi  için kullanıyorsanız, kendinizi iyi hissetseniz bile kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 7. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz.
 8. LOPRESOR SR ‘nin kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 9. LOPRESOR SR ‘yi   düzenli bir şekilde atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 10. LOPRESOR SR ‘yi   kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini arttırabilir. Uyuklama, baş dönmesi artar ve tansiyonunuzu daha da düşürebilir.
 11. Yan etki olarak halsizlik ve baş dönmesi oluşabilir. Araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 12. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan  kullanmayınız.

LOPRESOR SR 200 mg Divitab Tablet‘in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile birlikte  alınız.  Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp atışlarında yavaşlama, yorgunluk, baş ağrısı, baş dönmesi, mide ağrısı, bulantı kusma ve nefes darlığı yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Metoprolol tartarat
İlaç Marka İsmi: LOPRESOR SR 200 mg Divitab Tablet

LOPRESOR SR 200 mg Divitab Tablet Kullanma Talimatı


LOPRESOR SR 200 mg Divitab Tablet Kullanma Talimatı

Bir Yorum Yazın