Lopermid Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Loperamid hidroklorür’dür. Lopermid Tablet, sindirim hızını yavaşlatarak, ince bağırsakların, yiyeceklerden besin ve sıvıları daha uzun sürede emmesini sağlar. Kısa süre içinde gelişen (akut) ishal ve iltihabi bağırsak hastalıklarından kaynaklanan kronik ishal tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Lopermid Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Sindirim hızını yavaşlatarak, ince bağırsakların yiyeceklerden besin ve sıvıları daha uzun sürede emmesini sağlar. Kısa süre içinde gelişen (akut) ishal ve iltihabi bağırsak hastalıklarından kaynaklanan kronik ishal tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
 3. 9 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 4. Eğer, bu ilaca alerjiniz varsa veya dışkınız kanlı, siyah ve katranımsı ise ya da antibiyotik kullanımından kaynaklanan ishaliniz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 5. Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa veya antibiyotik kullanıyorsanız, mukuslu dışkı durumu ya da karaciğer rahatsızlığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. İlacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizin iyileşmeye başlaması 48 saati bulabilir. En iyi sonucu alabilmek için ilacınızı düzenli kullanınız.
 7. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen 10 günlük tedaviden sonra belirtilerinizde iyileşme olmazsa doktorunuza başvurunuz.
 8. İshalin sebep olduğu vücuttaki su kaybını engellemek için tedavi süresince normalden daha fazla su tüketiniz.
 9. İlacınızı, soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları gibi uyku verici ilaçlarla birlikte kullanmaktan kaçınınız.  Bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz.
 10. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek özelliklere sahiptir. Makine veya araç kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerden kaçınınız.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Lopermid Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ağız kuruluğu, uyuşukluk, sersemlik, yorgunluk hissi, karın ağrısı, bulantı, kusma ve kabızlık yan etki olarak görülebilir. Bunlardan herhangi biri görüldüğünde doktorunuzla görüşünüz.

 

İlaç Etken Maddesi: Loperamid hidroklorür

İlaç Marka İsmi:  Lopermid Tablet

Lopermid Tablet İlaç Prospektüsü


Lopermid-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın