Lomotil Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Difenoksilat hidroklorür-Atropin sülfat’tır. Lomotil Tablet, bağırsaklardaki, midedeki ve idrar kesesindeki spazmları azaltarak, bağırsak içeriğinin vücutta kalma süresini uzatan bir ilaçtır. Bağırsak kaslarını yavaşlatıcı etkisi vardır. İshali önlemek ve durdurmak için kullanılır.

Lomotil Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bağırsaklardaki, midedeki ve idrar kesesindeki spazmları azaltarak, bağırsak içeriğinin vücutta kalma süresini uzatan bir ilaçtır. Bağırsak kaslarını yavaşlatıcı etkisi vardır. İshali önlemek ve durdurmak için kullanılır.
 3. Bu ilacı 4 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.
 4. Eğer bu ilacı bir çocuğa veriyorsanız, ilacın dozuna çok dikkat etmelisiniz. Çocuklarda doz aşımını solunum problemlerine ve beyinde kalıcı hasarlara yol açabilir.
 5. İlacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizin iyileşmeye başlaması 48 saati bulabilir. En iyi sonucu alabilmek için ilacınızı düzenli kullanınız.
 6. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen 10 günlük tedaviden sonra belirtilerinizde iyileşme olmazsa doktorunuza başvurunuz.
 7. İshalin sebep olduğu vücuttaki su kaybını engellemek için tedavi süresince normalden daha fazla su tüketiniz.
 8. Eğer bakterilerin sebep olduğu ishal veya antibiyotik kullanımının sebep olduğu ishal durumlarından  herhangi biri var ise bu ilacı kullanmayınız.
 9. Eğer, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, kalp hastalığı, kalp ritm bozukluğu, astım veya akciğer problemleri, yüksek tansiyon, prostat büyümesi, bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit, crohn hastalığı gibi), bağırsakta tıkanma, tiroid bozukluğu, down sendromu, göz tansiyonu (glokom), idrar yapma problemleri, vücutta aşırı su kaybı gibi durumlardan herhangi biri yada bir kaçı varsa, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 10. İlacınızı, soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları gibi uyku verici ilaçlarla birlikte kullanmaktan kaçınınız.  Bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz.
 11. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek özelliklere sahiptir. Eğer makine ve araç kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Lomotil Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Solunum düzensizliği, karın ağrısı veya şişkinlik, ellerde ve ayaklarda hissizlik, depresif ruh hali gibi ciddi yan etkilerde ilacın alımını durdurup, acilen doktorunuza başvurunuz.

 

laç Etken Maddesi: Difenoksilat hidroklorür-Atropin sülfat
İlaç Marka İsmi:  Lomotil Tablet

Bir Yorum Yazın