Lodoz Film Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Hidroklorotiyazit-Bisoprolol fumarat’tır. Lodoz Film Tablet, vücutta sıvı  tutulumuna sebep olan aşırı miktarda tuzun vücut tarafından emilimini engellemeye yardımcı olan bir idrar söktürücü olup, atardamarlar ve toplardamarlarda kan akışını düzenleyen bir hipertansiyon (yüksek tansiyon) ilacıdır.

Lodoz Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta sıvı  tutulumuna sebep olan aşırı miktarda tuzun vücut tarafından emilimini engellemeye yardımcı olan bir idrar söktürücü olup, atardamarlar ve toplardamarlarda kan akışını düzenleyen bir hipertansiyon (yüksek tansiyon) ilacıdır.
 3. Ciddi derecede böbrek yetmezliği, ağır kalp yetmezliği, kalp ritm bozuklukları, tansiyonun düşük olması, nabzın çok yavaş atması, şiddetli astım, bronşlarla ve akciğerlerle ilgili tıkayıcı kronik bir hastalık varlığı, sülfonamid grubu ilaçlara alerji, kardiyojenik şok, tedavi edilmemiş böbreküstü bezi tümörü, hasta sinüs sendromu, raynaud sendromu (ellerin ve parmakların soğuğa karşı hassas hale gelerek beyaz bir görünüm alması ve hissizleşmesi) durumlarından herhangi biri  veya bir kaçı var ise bu ilacı kullanmayınız.
 4. Karaciğer hastalığı veya siroz, böbrek hastalığı, diyabet (şeker hastalığı), konjestif kalp yetmezliği, kan dolaşımı problemleri, gut hastalığı,  geçmişte veya şu an var olan bronşların spazmlarla kasılması rahatsızlığı, tiroid bozukluğu, sistemik lupus eritematozus (iltihabi bir bağ dokusu hastalığı) gibi rahatsızlıklarınız  var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. İlacı kullanmaya başladıktan sonra kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 6. Bu ilacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir. Ciddi kalp problemleri meydana gelebilir.
 7. Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için kan tahlillerinizi ve tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. Ayrıca böbrek ve  karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 8. Eğer herhangi bir bir ameliyat olmanız gerekiyorsa, bu ilacı kullandığınız süreyi, ameliyattan belirli bir süre önce cerrahınıza  söylemelisiniz. İlacı kullanmayı belirli bir süre durdurmanız gerekebilir.
 9. Oturur ya da yatar pozisyonda iken hızlı bir şekilde kalkmayınız. Hızlı hareket etmek baş dönmesi yapabilir. Düşme ve kazaları önlemek için yavaş ve dikkatlice, bir yere tutunarak  doğrulmalısınız ya da kalkmalısınız.
 10. Bu ilacı kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Çünkü alkol ilacın olası yan etkilerini arttırabilir ve tansiyonunuzu daha da düşürebilir.
 11. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek özelliklere sahiptir. Eğer makine ve araç kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 12. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

 

Lodoz Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile birlikte yemek esnasında yada yemekten önce alınız. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp atışlarında düzensizlik ve yavaşlama, kalp yetmezliği, nefes darlığı, ellerin ve parmakların soğuğa karşı hassas hale gelerek beyaz bir görünüm alması ve hissizleşmesi, ağır kabartı, cilt döküntüsü, halsizlik, güçsüzlük, soluk cilt, kolay kanama ve çürük oluşumu, karın bölgesinde ağrı, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı, yüksek ateş, boğaz ağrısı ve sarılık gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz ilacın kullanımını durdurup, tıbbi yardım için  acilen doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi:  Hidroklorotiyazit-Bisoprolol fumarat

İlaç Marka İsmi: Lodoz Film Tablet

Bir Yorum Yazın