Locacortene-Vioforme Krem

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Flumetazon pivalat-Kliokinol’ dur. Locacortene-Vioforme Krem, vücutta kızarıklık, şişlik ve iltihaba sebep olan kimyasalların etkilerini azaltan, kaşıntı önleyici ve kan damarlarını büzücü etkisi olan bir kremdir. Ayrıca mantar ve bakterilere karşı savaşarak, mantar ve bakterilerin cilt üzerinde gelişmelerini önler. Böcek ısırmaları ve sokmaları; belli bir bölgeyle sınırlı sürekli kaşınmaya bağlı egzama; iltihap ile belirgin mantar kaynaklı cilt hastalığı;  ciltte iltihap oluşturan enfeksiyonlar (örneğin: bulaşıcı cilt hastalığı impetigo);  derinin kıvrım yaptığı ya da birbirine temas ettiği yerlerde görülen, derinin deriye sürtünmesinden kaynaklanan deri iltihapları (intertrigo); dış çevrede bulunan maddelerle temas sonucu oluşan veya alerjik kökenli deri iltihabı (kontakt egzama, bebek bezi pişikleri gibi); kronik iltihaplı cilt hastalığı (atopik dermatit); kronik iltihaplı cilt hastalığı olan atopik egzama; yüz, saçlı deri ve vücudun üst kısmında görülen, fakat kesin nedeni belli olmayan iltihaplı ve kaşıntılı bir cilt hastalığı olan Unna hastalığı tedavisinde kullanılır.

 

Locacortene-Vioforme Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta kızarıklık, şişlik ve iltihaba sebep olan kimyasalların etkilerini azaltan, kaşıntı önleyici ve kan damarlarını büzücü etkisi olan bir kremdir.
 3. Bu ilacı bir haftadan daha uzun süre kullanmayınız. Geniş veya aşınmış cilt yüzeylerine uygulamaktan kaçınınız.
 4. İlacı ağzınıza, burnunuza veya gözünüze temas ettirmeyiniz. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 5. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 6. Bu ilaç kulak zarının delik olduğu durumlarda dış kulak kanalına uygulanmamalıdır.
 7. Bu ilacı 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 8. Eğer, karaciğer yetmezliğiniz, böbrek yetmezliğiniz veya yağlara karşı aşırı duyarlı cilt, herhangi bir cilt enfeksiyonu ya da kısa sürede gelişen ve sıvı sızıntısının olduğu bir deri hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 9. Eğer bir bebeğin çocuk bezi bölgesi tedavi ediliyorsa, sıkı ve dar bezler kullanmayınız.
 10. Kremi uygulamaya başladıktan sonra bir hafta içinde belirtilerinizde iyileşme görülmezse ya da daha da kötüleşirse acilen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.
 11. Kremi uyguladığınız cilt bölgesini kesinlikle bandajlamayınız, rahat ve bol kıyafetler giyiniz.
 12. Eğer herhangi bir türde cilt enfeksiyonu (uçuk, su çiçeği, zona gibi), cilt tüberkülozu, gül hastalığı (rozase), frengi (sifiliz), akne vulgaris, iyoda alerji ve kortikosteroidlere alerji  durumu varsa bu ilacı kullanmayınız.
 13. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

Locacortene-Vioforme Krem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Kremi tedavi edilecek bölgeye ince bir film tabakası  halinde uygulayınız ve  hafif hareketlerle sürünüz. Kremi uyguladığınız cilt bölgesini kesinlikle bandajlamayınız, rahat ve bol kıyafetler giyiniz. Eğer bir bebeğin, çocuk bezi bölgesi tedavi ediliyorsa, sıkı ve dar bezler kullanmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Alerji (kontakt alerjisi) belirtilerine maruz kalırsanız, ilacın kullanımını durdurup, derhal doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Flumetazon pivalat-Kliokinol
İlaç Marka İsmi:  Locacortene-Vioforme Krem

1 Yorum

 1. 9 Şubat 2017

Bir Yorum Yazın