LARGACTIL 25 mg Ampul

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Klorpromazin hidroklorür’dür. LARGACTIL 25 mg Ampul, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir ilaçtır. LARGACTIL, dış dünyadan kendini soyutlama, kendini yalnız hissetme, halüsinasyonlar görme, gerçeklerden uzaklaşma, garip ve korkutan düşüncelere sahip olma, zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerin kaybı ile belirtili duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bozukluk hali (Şizofreni); algılama ve bellek bozuklukları, huzursuzluk, ajitasyon, halüsinasyon ve illüzyon belirtileriyle ortaya çıkan entellektüel yetenek düzensizliklerini içeren nöbetler (deliryum nöbetleri); mani veya hipomani durumu; kendini her zamankinden daha huzursuz hissetme veya iyi hissetme, aşırı hareketlilik durumu; kişinin sersemlemiş, şaşkın bir halde bulunması, çevresinden gelen uyarılara karşı anormal tepki vermesiyle belirgin zihinsel sendrom; ajitasyon; iç sıkıntısı, endişe ve korkunun yarattığı ruhsal gerilim durumu; büyüklerde ve çocuklarda saldırganlık durumu; gebeliğin 20. haftasından doğuma ve doğumdan 1 hafta sonrasına kadar olan dönemde ortaya çıkabilen  istem dışı kasılmalar (eklampsi); şok durumunun önlenmesi ve giderilmesi; hastanın ameliyata hazırlanması; bulantı ve kusma; doğum ağrıları ve kaşıntılı cilt hastalıklarının  tedavisinde kullanılmaktadır..

LARGACTIL 25 mg Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. LARGACTIL, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir ilaçtır.
 3. Eğer dar açılı göz tansiyonu, prostat büyümesine bağlı idrar yapamama durumu ve alkol koması durumlarından herhangi biri var ise; LARGACTIL‘i kullanmayınız.
 4. Yüksek tansiyon; kalp hastalığı;  parkinson hastalığı, göz tansiyonu, nöbetler ve epilepsi; prostat büyümesi ve buna bağlı idrar yapma problemleri; alkol koması; karaciğer hastalığı  ve böbrek hastalıklarından herhangi birine sahipseniz; LARGACTIL‘ i kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz.
 5. Tedaviniz sırasında yüksek ateş meydana gelirse, ilacın kullanımını bırakıp acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. Yüksek ateş ve grip belirtileri olan çocuklarda doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 7. Uzun süreli kullanımı halinde doktorunuz tarafından belirli aralıklarla kan tahlili ve göz muayenesi yaptırmanız istenebilir.
 8. Eğer omurilik bölgesinden herhangi bir  MR veya x-ray taramasına ihtiyaç olursa, doktorunuza LARGACTIL kullandığınız süreyi tam olarak söyleyiniz.  İlacı kullanmayı bir süreliğini durdurmanız gerekebilir.
 9. Oturur veya yatar pozisyondan hızlı şekilde kalkmaktan kaçınınız. Hızlı şekilde doğrulmak veya kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça kalkınız ve düşmeleri engellemek için bir yere tutunarak kendinizi sabit tutunuz.
 10. Yaşlı yetişkinlerin ilacın olası yan etkilerine maruz kalmaları daha yüksektir.
 11. Soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları gibi uyku verici ilaçlarla birlikte kullanmaktan kaçınınız.  Bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz.
 12. Uzun süreli kullanımdan sonra LARGACTIL‘in kullanımını aniden durdurmayınız. Kullanımını aniden kesmek mide bulantısı, kusma, baş dönmesi ve güçsüzlük gibi yoksunluk semptomlarına sebep olabilir. Doktorunuza danışmadan kullanımını durdurmayınız veya doz miktarını değiştirmeyiniz.
 13. Tedavi süresince güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınınız. LARGACTIL, cildinizi güneş ışınlarına  karşı hassas hale getirebilir. Cildinizde güneş yanıkları ve lekeler oluşabilir.
 14. Tedaviniz süresince alkol almaktan kaçınınız. Alkol LARGACTIL‘in yan etkisi olan baş dönmesi ve uyuşukluk halini daha da arttırabilir.
 15. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 16. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde  doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

LARGACTIL 25 mg Ampul’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Enjeksiyonluk formda hazırlanan LARGACTIL Ampul, kas içine enjeksiyon ya da toplar damara infüzyon yoluyla uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uyuklama, sersemlik, baş dönmesi, ağız kuruluğu, kabızlık yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Klorpromazin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: LARGACTIL 25 mg Ampul

LARGACTİL 25 mg Ampul prospektüsü

LARGACTİL 25 mg Ampul prospektüsü

 

Yorum Yap