Lamictal DC Çözünür / Çiğneme Tableti

Endikasyon bilgisi :

İlacın etken maddesi Lamotrijin’ dir. Lamictal DC 100 mg Çözünür / Çiğneme Tableti, epilepsi (sara) ‘yı önleyen ya da durduran antiepileptik bir ilaçtır.  Yetişkinlerde ve ergenlerde görülen Grand mal  epilepsi (bilinç kaybı ve kaslardaki  artan kasılmaların meydana getirdiği kol ve bacaklarda istem dışı kasılmalarla karakterize nöbet.); Lennox – Gastaut sendromu (çocuklarda beyinle ilgili olarak meydana gelen ve zihin geriliği ile ilişkili olan, epilepsi nöbetlerinde ani , elektrik çarpmasına benzer , istem dışı ve belirli aralıklarla , sık sık ve düzensiz oluşan kas kasılmalarının  da gözlendiği epilepsi türü); yetişkinlerde ve 2 yaş üzeri çocuklarda görülen  parsiyel (kısmi) nöbet ( vücudun belirli bir yerinde başlayan ve başladığı yerde de kalabildiği gibi ilerleyerek vücudun yarısına yayılabilen bir epilepsi türü); bipolar bozukluğu olan hastalarda, duygudurum ataklarının ve depresif atakların önlenmesinde kullanılır.

 

Lamictal 100 mg Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Lamictal DC,  (sara) ‘yı önleyen ya da durduran antiepileptik bir ilaçtır.
 3. Kullanımı, ciddi hayati tehlikeler yaratabilecek cilt döküntüsüne sebep olabilir. Özellikle çocuklarda ve nöbet ilaçlarına karşı alerjisi olan hastalarda bu durum gözlenebilir. Eğer bu ilacın kullanımı sırasında boğaz ağrısı, ateş, baş ağrısı, ciltte kırmızı döküntü ve soyulma durumlarından herhangi biri var ise acilen doktorunuza başvurunuz.
 4. Eğer hastalık nöbetlerini önlemek için bu ilacı kullanıyorsanız, durumunuzda iyileşme görülse bile ilacın kullanmaya devam ediniz. İlacın alımını durdurmanız halinde nöbetlerde  artış olabilir.
 5. Eğer, karaciğer hastalığınız, böbrek hastalığınız ya da kalp hastalığınız var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. Yanınızda acil durumlar için Lamictal DC kullandığınızı belirten kimlik kartı ve bilgilendirme bilekliği taşımalısınız.
 7. Eğer Lamictal DC ‘e başladıktan sonra ; endişe, kaygı, telaş, heyecan agresif, hiperaktif hissetme hali, intihar ve kendine zarar verme düşüncesi oluşmuşsa  ya da ruh halinde ve davranışlarda değişiklikler gibi yeni ya da kötüleşen semptomlara sahipseniz, acil yardım için hekiminize başvurunuz.
 8. Lamictal DC ilacın rahatsızlığınızı iyileştirdiğinden emin olabilmeniz için düzenli olarak kan tahlilleri yaptırmanız gerekmektedir.
 9. Tedaviniz süresince alkol kullanmayınız. Çünkü alkol ilacın olası yan etkilerini ve nöbet riskini artırır.
 10. Lamictal DC düşünce ve reaksiyonlarınızı bozacak yan etkilere sahiptir. Hekiminize sormadan makine veya araç  kullanmayınız.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde, Lamictal DC hekimle görüşmeden kullanılmamalıdır.

Lamictal DC 100 mg Çözünür / Çiğneme Tableti’nin Kullanım Şekli :

 1. Lamictal DC de dahil hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Lamictal DC ile tedaviniz hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
 2. İlacın her dozunu önce çiğneyip sonra yutunuz ya da ilacı az miktar suda eritip tümünü hemen yutunuz. Yemek esnasında ya da aç karnına alabilirsiniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. Lamictal DC aldıktan sonra karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda hekiminizi bilgilendiriniz.
 2. Endişe, kaygı, telaş, heyecan agresif, hiperaktif hissetme hali, intihar ve kendine zarar verme düşüncesi oluşması  ya da ruh halinde ve davranışlarda değişiklikler , güçsüzlük, halsizlik, koordinasyon eksikliği, artan ya da kötüleşen hastalık nöbetleri, bilinç bulanıklığı ve halüsinasyon gibi yan etkiler görülebilir. Tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi:  Lamotrijin
İlaç Marka İsmi: Lamictal DC 100 mg Çözünür/Çiğneme Tableti
İlaç ruhsat sahibi: GlaxoSmithKline İlaçları San. ve Tic. A.Ş.
Adresi : Büyükdere Cad. No.173, 1. Levent Plaza
B Blok 34394 1. Levent/İstanbul
Telefon no: 0212 339 44 00-Faks no: 0212 339 45 00
Lamictal DC 100 mg sırasıyla; Sinir Sistemi, Antiepileptikler, diğer,  lamotrijin olarak sınıflandırılmış şekilde,  N03AX09 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz LAMICTAL DC 100 mg Çözünür/Çiğneme Tabletini üretimini Pharmactive İlaç Sanayi yapar, ruhsatı da GlaxoSmithKline İlaçları San. ve Tic. A.Ş.’ye aittir. LAMICTAL DC 100 mg kullanma talimatı (ilaç prospektüsü) ve LAMICTAL DC 100 mg’a ait kısa bilgi (ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce bilinmesi gerekenler; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı;  ilaç etkileşimi, kontrendikeleri; saklama koşulları; uygulama biçimi; dozaj bilgileri; istenmeyen (yan) etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler)

LAMICTAL DC 100 mg kullanma talimatı(ilaç prospektüsü)-kısa bilgi

LAMICTAL DC 100 mg kullanma talimatı(ilaç prospektüsü)
LAMICTAL DC 100 mg -kısa bilgi

Yorum Yap