KORDEXA 0,5 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Deksametazon’dur.  KORDEXA 0,5 mg Tablet, vücutta iltihaba yol açan maddelerin salınımını engelleyen bir ilaçtır. KORDEXA, kas hastalıkları, romatizmal hastalıklar (iltihaplı eklem romatizması gibi.), aynı zamanda birden fazla sayıda istemli kasın iltihaplanması, deri hastalıkları, göz hastalıkları ( göz sinirlerinin iltihabi durumu), mide ve bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit, crohn hastalığı), alerjik hastalıklar, kalp ve damar hastalıkları (miyokard infarktüs sonrası sendromu), Besnier-Boeck-Schaumann hastalığı, Polyarteritis nodosa,  enfeksiyon hastalıkları (milliyer tüberküloz), kan ile ilgili bozukluklar (anemi,kan kanseri), solunum sistemi hastalıklarının (bronşiyal astım, aspirasyon pnömonisi) tedavisinde kullanılır.

KORDEXA  0,5 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. KORDEXA, vücutta iltihaba yol açan maddelerin salınımını engelleyen bir ilaçtır.
 3. Vücudunuzda mantar enfeksiyonu, gözünüzde uçuk yarası, kısa süre içerisinde gelişen bir enfeksiyonunuz ya da zona hastalığınız varsa KORDEXA‘yı kullanmayınız.
 4. İlacın kullanımı bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir ve enfeksiyon kapma riskiniz kolaylaşabilir. Enfeksiyonlu ve hasta kişilerden uzak durunuz. Ayrıca son dönemlerde geçirdiğiniz enfeksiyonu aktif hale getirebilir. Bunun için son bir kaç hafta içinde geçirdiğiniz herhangi bir hastalık veya enfeksiyon var ise bu durumu doktorunuza bildiriniz.
 5. Tedavi sırasında canlı aşı kullanımı uygun değildir. Çünkü aşılar bu ilaçla birlikte kullanıldığında yeterli etkiyi göstermeyebilir.
 6. KORDEXA‘nın kullanımını aniden bırakmayınız. Aksi takdirde istenmeyen geri dönüş (yoksunluk) semptomlarına maruz kalabilirsiniz. Geri dönüş semptomlarının oluşmaması için ilacı nasıl bırakacağınızı doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.
 7. Çocuklarda bu ilacın kullanımı gelişimi etkileyebilir. Çocuğunuz bu ilacı kullanırken normalden daha yavaş geliştiğini gözlemliyorsanız durumu doktorunuza bildirmelisiniz.
 8. Kızamık ve su çiçeği geçiren kişilerle temastan kaçınınız. Eğer bu hastalıklara maruz kalırsanız hastalığı önlemek için acilen doktorunuza başvurunuz.
 9. Eğer osteoporoz,  mide ülseri, ülseratif kolit veya divertikülit, konjestif kalp yetmezliği, geçmişte sıtma öyküsü, karaciğer hastalığı (siroz gibi), böbrek hastalığı, herhangi bir tiroid bozukluğu, göz tansiyonu (glokom) hastalığı veya katarakt, gözlerde uçuk enfeksiyonu, diyabet (şeker hastalığı), tüberküloz (verem),  depresyon veya ruhsal hastalık, yüksek tansiyon (hipertansiyon), herhangi bir kas bozukluğu gibi hastalıklardan herhangi birine sahipseniz, KORDEXA‘yı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz.
 10. Hamilelik  ve emzirme döneminde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

KORDEXA 0,5 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su ile birlikte  alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı, iştah artışı, kilo kaybı, ödem, kilo artışı, yüzde şişme, baş ağrısı, yorgunluk, kas ağrısı, göz tansiyonu, katarakt, göz enfeksiyonu, adet düzensizliği, çocuklarda büyüme yavaşlaması, kemiklerin zayıflaması, kas zayıflığı, kan pıhtılaşması, yüksek kan basıncı, kan şekerinin yükselmesi, pankreas iltihabı, sivilce oluşumu ve hıçkırık yan etki olarak görülebilir. Bu istenmeyen etkilerden herhangi biri görüldüğünde doktorunuzla görüşünüz.

İlaç Etken Maddesi: Deksametazon
İlaç Marka İsmi: KORDEXA 0.5 mg Tablet

KORDEXA 0.5 mg Tablet kullanma talimatı


KORDEXA 0.5 mg Tablet kullanma talimatı

Bir Yorum Yazın