Kontil Süspansiyon (şurup)

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Pirantel pamoat’tır. KONTIL Süspansiyon (şurup),  bağırsak kurtlarının (solucan ve kurtlar) bağırsak duvarından ayrılarak vücuttan dışarı atılmasını sağlayan bir ilaçtır. KONTIL, solucan, kancalı solucan, yuvarlak solucan ve kıl kurdu gibi mide ve bağırsak parazitlerinin sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Kullanımı çocuklar içindir.

Kontil Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bağırsak kurtlarının (solucan ve kurtlar) bağırsak duvarından ayrılarak vücuttan dışarı atılmasını sağlayan bir ilaçtır. Solucan, kancalı solucan ve kıl kurdu gibi mide ve bağırsak parazitlerinin sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.
 3. Kıl kurdu, insandan insana kolayca geçebilen bir enfeksiyondur. Bunun için gerekli önlemler alınmalıdır. Tedavi süresince giysilerin, çarşafların, havluların temizlenmesi ve evin dezenfekte edilmesi gerekmektedir.
 4. 2 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 5. Eğer Miyastenia gravis (bir tür kas güçsüzlüğü hastalığı) hastalığınız varsa; bu ilacı kullanmayınız.
 6. Karaciğer fonksiyon bozukluğunuz varsa; kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 7. Kıl kurdu etrafınızdaki kişilere kolayca bulaşabildiğinden dolayı aile bireylerinin ve yakın temasta bulunduğunuz kişilerin de sizinle birlikte tedavi edilmesi gerekebilir.
 8. Tuvaletler her gün dezenfekte edilmeli; giysiler, pijamalar, çarşaflar ve havlular her gün değiştirilmeli ve yıkanmalıdır.
 9. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde hekim tarafından kesin gerekli görülmedikçe kullanılmamalıdır.

Kontil Süspansiyon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı almadan önce çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  süspansiyonun kendi doz kaşığı ile alınız.
 3. Erişkinlerde kıl kurdunun neden olduğu enfeksiyonlarda önerilen doz: 75 kiloya kadar olanlarda 3 ölçek, 75 kiloyu aşanlarda 4 ölçek;
 4. Kıl kurdu enfeksiyonu tedavisinde, paraziti tamamen ortadan kaldırmak için aile tedavisi uygulaması gerekir. Enfeksiyonun tekrarını önlemek için ilk dozdan 2-3 hafta sonra ikinci bir doz uygulanmalıdır.
 5. Erişkinlerde Bağırsak Solucanının neden olduğu enfeksiyonlarda önerilen doz: 75 kiloya kadar olanlarda 3 ölçek, 75 kiloyu aşanlarda 4 ölçek;
 6. Erişkinlerde kancalı kurtun neden olduğu enfeksiyonlarda önerilen doz: 75 kiloya kadar olanlarda 3 ölçek, 75 kiloyu aşanlarda 4 ölçek;
 7. Erişkinlerde koyun ve keçilerden insana geçen  parazitin neden olduğu enfeksiyonlarda önerilen doz: 75 kiloya kadar olanlarda 3 ölçek, 75 kiloyu aşanlarda 4 ölçektir.
 8. 2-6 yaşında (12-22 kg) olan çocuklarda 1 ölçek 6-12 yaşında (22-41 kg) olan çocuklarda 2 ölçek verilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın kullanımına bağlı yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Pirantel pamoat
İlaç Marka İsmi: Kontil Süspansiyon

Kontil Süspansiyon kullanma talimatı


Kontil-Süspansiyon-İlaç-Prospektüsü

1 Yorum

 1. mehmet 12 Ağustos 2016

Yorum Yap