Kompensan 340 mgTablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Dihidroksi alüminyum sodyum karbonat’tır. Kompensan 340 mg Tablet, asit giderici (antiasit) bir ilaç olup, midedeki asid miktarını dengede tutar. Mide ve oniki parmak bağırsağı ülseri rahatsızlıklarında ve aşırı mide asidi varlığı durumunda görülen ; mide ağrısı; hazımsızlık, şişkinlik, yanma, gaz, bulantı, kusma, göğüste ağrılı yanma hissi, tekrarlayan mide ağrısı ve mide ekşimesi gibi şikayetlerin giderilmesinde kullanılır.

Kompensan 340 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Mide ve oniki parmak bağırsağı ülseri rahatsızlıklarında ve aşırı mide asidi varlığı durumunda görülen ; mide ağrısı; hazımsızlık, şişkinlik, yanma, gaz, bulantı, kusma, göğüste ağrılı yanma hissi, tekrarlayan mide ağrısı ve mide ekşimesi gibi şikayetlerin giderilmesinde kullanılır.
 3. Alüminyum içermektedir. Eğer yeni reçeteli veya reçetesiz bir ilaç kullanacaksanız bileşiminde alüminyum olup olmadığına dikkat ediniz.
 4. Eğer böbrek hastalığınız, kabızlık, kalın bağırsakta daralma, hipofosfatemi ( kanda fosfat bileşiklerinin aşırı derecede düşük olması) durumlarından herhangi biri yada bir kaçı varsa, kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 5. İlacın kullanma süresi 2 haftayı aşmamalıdır. 2 hafta süre içerisinde belirtilerinizde bir iyileşme görülmez ise ya da daha da kötüleşirse doktorunuzla görüşünüz.
 6. İlacı almadan önce veya aldıktan sonraki 1-2 saat süre içerisinde başka herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 7. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 8. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Kompensan 340 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı emerek veya çiğneyerek alınız. Tercihen yemeklerden 1 saat sonra veya yatmadan hemen önce alınız. Günde 4 defa 1-2 tablet alınabilir. Günlük doz 8 tableti aşmamalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen hiçbir yan etki bildirilmemiştir.

.

İlaç Etken Maddesi:   Dihidroksi alüminyum sodyum karbonat

İlaç Marka İsmi: Kompensan 340 mg Tablet

Kompensan 340 mg Tablet İlaç Prospektüsü


kompensan-340-mg-tablet-ilac-prospektusu

Yorum Yap